א+ 100%א-

מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה

ידיעון -אפריל 2016

 
 
1
קרן שח"ף מקבלת את 'פרס שפירו' בכנס ה-JFN
 
4
פיתוח מנהיגות צעירה בפריפריה
 
 
 
 
2
קהילות משימתיות פועלות לפיתוח וקידום תהליכי התחדשות עירונית
 
5
בניית גשרים בין צעירים מישראל לבין צעירים מארה"ב
 
 
 
 
3
חיזוק הלכידות החברתית בישראל
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

דבר מנכ"לית קרן שח"ף – ד"ר חיה ג'משי

 

חברים ושותפים יקרים,

בשנה זו הקרן מציינת 5 שנים להווסדה. עם סיום 5 השנים הראשונות הוכנה תכנית אסטרטגית לקראת חמש השנים הבאות. התכנית הוכנה בשיתוף חברי בורד, חברי קהילות, שותפים ובעלי עניין נוספים. במסגרת התכנית האסטרטגית נקבעו הכיוונים החדשים להמשך ההשקעה של הקרן בפיתוח וקידום תנועת הקהילות המשימתיות. חלק מכיוונים אלה הוצגו במסגרת סדנה של קרן שח"ף שנערכה בכנס ה – JFN בסן דייגו. העיתון הנוכחי יציג את תחומי העשייה וכיווני הפיתוח העתידיים של הקרן כפי שבאו לידי ביטוי בסדנה של הכנס.

ברצוני לאחל לכולכם חג פסח שמח,

ד"ר חיה ג'משי
מנכ"לית קרן שחף

   
 
 
 
 
 

טקס קבלת 'פרס שפירו', סן דיאגו, אפריל 2016

 

קרן שח"ף מקבלת את 'פרס שפירו' בכנס ה-JFN

קרן שח"ף זכתה השנה בכבוד רב כשהוענק לה פרס שפירו היוקרתי למצויינות בשיתופי פעולה פילנתרופיים, לשנת 2016. הפרס הוענק לקרן על ידי ה-JFN
(Jewish Funders Network) בטקס חגיגי שהתקיים בכנס השנתי של הארגון שנערך באפריל בסן דייגו שבארה"ב. הקרן זכתה בפרס עבור המבנה הייחודי של השותפות הפילנתרופית שלה, בה שותפים 16 קרנות, פדרציות ותורמים פרטיים מישראל ומרחבי העולם, שותפות אשר תרמה לקידום ופיתוח תנועה ארצית של קהילות צעירים משימתיות הפועלות לצמצום פערים בפריפריה בישראל. כפי שציינתי בנאום בטקס הענקת הפרס: "זהו כבוד גדול לקבל, בשם שותפינו, את פרס שפירו המכובד. ההכרה וההוקרה לקרן שח"ף מהווה תמיכה בהמשך העשייה של תנועת הקהילות המשימתיות בישראל."

כתבה אודות קבלת הפרס ב – Ejewishphilanthropy.com

לקריאת הנאום המלא

 
 
 
 
 

דגם מודל ההתחדשות העירונית בלוד

 

קהילות משימתיות פועלות לפיתוח וקידום תהליכי התחדשות עירונית

כחלק מהתכנית האסטרטגית לחמש השנים הבאות, קרן שח"ף שמה לה למטרה לתמוך בפעילות של קהילות צעירים משימתיות בתחום ההתחדשות העירונית. לאחרונה, אנו עדים למעורבות הולכת וגדלה של קהילות בתהליכי התחדשות עירונית, זאת בשל היעדר מדיניות או תשתיות שיתמכו בדיור בר-השגה. פיתוח מודלים אלה ע"י הקהילות מבטיח התחדשות שתיקח בחשבון את צורכיהם החברתיים והקהילתיים של התושבים תוך יצירת מעורבות ושותפות של התושבים בעשייה. מודלים כאלה ניתן למצוא בשכונת הדר בחיפה, בשכונת גילה בירושלים, בשכונת רמת אשכול בלוד ובערים נוספות.

בכנס ה-JFN האחרון הוצג מודל ההתחדשות בלוד אשר מובל על ידי עמותת ג'ינדאס (מייסודה של קהילת דרך לוד) בשותפות עם חברת Mcormack Baron Salazar. פרויקט הפיילוט בלוד עתיד להביא איתו בשורה אותה ניתן יהיה לשכפל בשכונות וערים נוספות בישראל המתמודדות עם אתגרים דומים.

לקריאת המאמר המלא

 
 
 
 
 

קהילת הצעירים בכפר ברא

 

חיזוק הלכידות החברתית בישראל

המורכבות ביצירת מערכת יחסים בין יהודים וערבים, על מנת לייצר חברה משותפת, כולל: חינוך, פיתוח כלכלי, נגישות להשכלה גבוהה ופיתוח של חברה אזרחית פעילה.
קרן שח"ף רואה את תפקידה בסיוע בפיתוח תנועה פלורליסטית של קהילות צעירים משימתיות, ולכן החליטה כחלק מתכניתה האסטרטגית לקדם הקמה של קהילות משימתיות בחברה הערבית. כיום, גוברת המגמה של מנהיגים צעירים בקרב החברה הערבית שהחליטו לקחת אחריות על חייהם וכפריהם. הם עושים זאת ע"י יצירת קהילות צעירים משימתיות, שמקדמות חינוך להשכלה גבוהה ותעסוקה במגוון תחומים. אותם צעירים מאמינים שחינוך להשכלה גבוהה יוביל ליצירת שוויון וחיים טובים יותר עבור התושבים הערבים. במסגרת המושב של קרן שח"ף בכנס הציג סטיוארט בראון, מקרן נעמי ונחמיה כהן, את המודל של החינוך הדו-לשוני. זהו מודל הפועל לקידום שוויון ההזדמנויות בחברה הערבית. קרן שח"ף באמצעות קידום קהילות צעירים משימתיות פועלת גם כן ליצירת חברה שוויונית וצודקת ולחיזוק הסולידריות החברתית בישראל.

לקריאת המאמר המלא

 
 
 
 
 

פיתוח מנהיגות צעירה בפריפריה

 
 

פיתוח מנהיגות צעירה הינו תנאי הכרחי וחשוב לקידום הפריפריה בישראל. קהילות משימתיות אשר לוקחות אחריות, מקדמות מנהיגות אזרחית, מביאות לשגשוג כלכלי, סביבתי וחברתי בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית בישראל. הקהילות פועלות בשיתוף עם התושבים בשכונה/יישוב ומעודדות מעורבות חברתית פעילה ופעילות התנדבותית. פיתוח החברה האזרחית בישראל יהווה מוקד בתכנית האסטרטגית של קרן שח"ף בחמש השנים הבאות.

קראו את דבריה של יהודית יובל רקנאטי, יו"ר קרן גנדיר, שהציגה בכנס ה–JFN את תפישתה האסטרטגית של הקרן לקידום צעירים בחברה הישראלית. הקרן פועלת לקידום מענים ושירותים העולים מן השטח, העלאת המודעות בקרב קובעי מדיניות וחיזוק הקיימות של הארגונים והתשתיות בתחום.

לקריאת המאמר המלא

 

 
 

צעירים מייצרים מרחב קהילתי ופעילויות

 
 
 
 
 

צעירים מארה"ב במפגש עם חברי קהילות משימתיות בלוד, במסגרת תכנית האנימון

 

בניית גשרים בין צעירים מישראל לבין צעירים מארה"ב

הקהילות היהודיות הפזורות ברחבי העולם מתמודדות כיום עם הצורך לחבר את הדור הצעיר למסורת ולתרבות היהודיים. הפדרציות היהודיות בארה"ב מתמודדות עם האתגר באופן יצירתי ורואות עצמן כמקדמות שיח יהודי פלורליסטי על כל גווניו. כיום רואות הפדרציות חשיבות עצומה ביצירת חיבור בין צעירים יהודיים מחו"ל לצעירים אידיאליסטים בישראל הבוחרים לחיות את חייהם בקהילות. קרן שח"ף מקדמת מפגשים בלתי אמצעיים בין חברי קהילות הצעירים המשימתיות לצעירים יהודיים המגיעים לישראל, במסגרת תכניות שונות.

סטיב ראקיט, מנכ"ל הפדרציה היהודית של וושינגטון, דיבר בכנס ה – JFN אודות החיבור המבורך וכיצד יכולים שני הצדדים להרוויח ולהיתרם מכך.

לקריאת המאמר המלא