א+ 100%א-

מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה

ידיעון ינואר 2017

 
 
1
פורום ארגונים "מצמיחי קהילות" מבקר בחיפה
 
2
קהילות מסייעות במצבי חירום
 
 
 
 
3
לומדים אודות יום הסיגד בקהילה האתיופית בקריית גת
 
4
הכר את הקהילה – "קהילת הארמון" בשכונת הנציב בירושלים
 
 
 
 
 
 
 
 
 

דבר מנכ"לית קרן שח"ף – ד"ר חיה ג'משי

 

אמש חתמנו את חג החנוכה, הלא הוא חג האורים, במהלכו אנו בקרן שח"ף מציינים גם את האור המביאות הקהילות המשימתיות לחברה בישראל. בתקופה זו של שסעים בין יהודים וערבים, בין דתיים וחילוניים, פערים שהולכים וגדלים בין המרכז לפריפריה, דווקא עכשיו קהילות הצעירים המשימתיות מביאות אור ותקווה למציאות קשה זו. אור במובן של אחדות ובניית שיתופי פעולה בין כל מגזרי האוכלוסייה, תקווה לפריפריה, אור של מנהיגות, של לקיחת אחריות ורצון לשינוי חברתי. קהילות הצעירים המשימתיות נושאות כיום את לפיד ההתחדשות, החלוציות והאחדות.

קרן שח"ף רואה את עתידה של החברה הישראלית בפיתוח, חיזוק וקידום תנועת הקהילות המשימתיות, ופועלת ללא לאות לגייס שותפים, ארגונים ומשרדי ממשלה להירתם ליצירת חברה שוויונית, צודקת ומאוחדת.

עם פתיחתה של שנת 2017, אנו בקרן שח"ף נמשיך בתהליך יישום התכנית האסטרטגית לחמש השנים הבאות. אנו נמשיך להשקיע בהעצמה וביסוס תנועת הקהילות, יחד עם חיזוק תהליכים של התחדשות עירונית, חברה אזרחית פעילה ומעורבת, והשקעה בחיזוק הקהילות המשימתיות באוכלוסיות ייחודיות.

ברצוני להודות לכל חברי הקהילות, לשותפים בקרן ולכל אלה שנרתמו לקידום תנועה ארצית של קהילות משימתיות,

דר' חיה ג'משי
מנכ"לית קרן שח"ף

   
 
 
 
 
 

 

פורום ארגונים "מצמיחי קהילות" מבקר בחיפה

פורום ארגונים "מצמיחי קהילות" הינו פורום המנוהל על ידי קרן שח"ף, המאגד ארגונים המעוניינים לקדם הקמת קהילות כחלק מהחזון והמטרות שלהם. בנובמבר האחרון, יצא הפורום לסיור למידה בשכונת הדר בחיפה, ללמוד יותר על תפקידן של הקהילות בתהליך ההתחדשות העירונית של השכונה. בסיור השתתפו 20 מובילי תחום קהילות בעשרה ארגונים שונים (צופים, תנועת החלוץ, תוצרת הארץ- התאחדות הסטודנטים, איילים, צמרת, הבונים דרור-דרום אמריקה, התנועה המסורתית, אחרי, בינה, תכנית הקמת קהילות בני מקום במרכזי הצעירים), הגברת נעה יובל מעוז מקרן גנדיר השותפה בקרן, ונציגי קרן שח"ף. במסגרת הסיור נפגשו חברי הפורום עם יעקב ברודר, מנכ"ל קהילת הדר, אשר סיפר על קהילות משימתיות כאסטרטגיה עירונית להתחדשות שכונת הדר, ועל הדרך לבנות שותפות עם הרשות המקומית. בנוסף, נפגשו החברים עם נציגי תנועת החלוץ וקהילת נחשון, ועם נציגי קהילות נוספות שהציגו את מודל רשת הצעירים הקהילתית בשכונת הדר. פורום ארגונים "מצמחיי קהילות" מלווה מקצועית על ידי מנהלת החממה הקהילתית בעמותת תור המדבר, הילה נהון, ונתמך על ידי פדרציית לוס אנג'לס.

 
 
 
 
 

תושבים שפונו בחיפה צילום: יהודה פרץ

 

קהילות מסייעות במצבי חירום

לאחרונה פקד גל שריפות את מדינת ישראל, שנזקיו עדיין נראים בשטח. אחת הערים שנפגעו קשות בשריפות, היא העיר חיפה, בה תושבים רבים התבקשו להתפנות מבתיהם מחשש לחייהם. בכדי לסייע לתושבי העיר, נרתמו קהילות בחיפה בשכונות שונות ברחבי העיר, אספו תרומות למען התושבים שנפגעו, חילקו למפונים ולאנשי כוחות הביטחון מרק חם, סיפקו ציוד חימום ועוד. בין הקהילות שהשתתפו במבצע: הגרעין התורני בחיפה, הגרעין התורני מרשת שעלים וקהילת מכינת רבין.
המבצע הגדול ביותר אותו יזמו חברי הקהילות היה פינוי בתי האבות בשכונת אחוזה בחיפה. לבקשת העירייה, הגיעו חברי הגרעין לבתי אבות אלו, וסייעו לפנות את הקשישים לאודיטוריום הסמוך. הקשישים אשר נותרו ללא ציוד רפואי הכרחי קבלו סיוע מחברי הקהילה אשר ספקו להם ציוד רפואי מהמרכז להשאלת ציוד רפואי שברשות הקהילות, שמואל שושן, חבר הגרעין התורני בחיפה: "הקשר בין הקהילה לגורמים המוסמכים מראה עד כמה חזק החוסן האזרחי בעיר. עבדנו יחד עם הרשויות לאורך כל האירוע, זה נותן כוח לנו ולעיר. אחרי כל העזרה המשמעותית שהייתה ותהיה, עצם הנכונות והעזרה היו משמעותיים".

 
 
 
 
 

 

לומדים אודות יום הסיגד בקהילה האתיופית בקריית גת

לפני מספר שבועות חגגו בני העדה האתיופית את חג הסיגד, אשר משמעותו חשבון נפש קהילתי וכמיהה לירושלים. למרות היותו חג רשמי במדינת ישראל, החברה בישראל ברובה אינה מכירה יום זה, ואלו שמכירים בד"כ מכירים אותו באופן שטחי, כיום של פולקלור והווי אתיופי ולא כיום שורשי ציוני יהודי, כפי שהוא עבור יהודי אתיופיה. עמותת הנני, רשת גרעינים קהילתיים של יוצאי אתיופיה, שמה לה למטרה להביא את הסיפור המלא על יום הסיגד ומשמעותו הרוחנית לידי הציבור בישראל, דרך המקורות המהימנים ביותר- אלו שהיו שם. גרעין "הנני" בקרית גת בשיתוף עם מרכז תנופה, ערכו במהלך חודש דצמבר פעילות מיוחדת בשם "סיגד בסלון", במהלכה התכנסו כ- 150 תלמידי תיכון, תלמידי מכינה ואנשי חינוך מהעיר, בעשרה בתי משפחות יוצאות אתיופיה בקרית גת, שם זכו לאירוח מסורתי ולסיפורים מרתקים על יום הסיגד כפי שהתנהל באתיופיה. האורחים היו מרותקים מהסיפור המרגש ואחת המשתתפות סיכמה את המפגש באמרה: "אשמח לשוב ולחזור על החוויה המיוחדת שחוויית כאן היום. אני מבקשת מכם, בני הקהילה, תמשיכו לטפטף ולהעביר לנו את המסרים הייחודיים של יום הסיגד, עד שכלל החברה תכיר ותלמד ממנו ומכם".

 
 
 
 
 

הכר את הקהילה – "קהילת הארמון" בשכונת הנציב בירושלים

 
 

"קהילת הארמון", קהילה חדשה שקמה לאחרונה בירושלים, התגבשה על ידי בוגרי בית ישראל ובליוויו המקצועי והמסור של קיבוץ בית ישראל, במהלך שלוש השנים האחרונות. לפני כשלושה חודשים עברו יחד לשכונת ארמון הנציב בירושלים, בסמיכות למינהל הקהילתי ובשותפות עמו. חברי הקהילה המעורבת חילוניים ודתיים מונה כ-20 חברים: משפחות, זוגות ורווקים, המנהלים אורח חיים סטודנטיאלי ברובו. חזון הקהילה הוא ליצור קהילת חיים בעלת ערבות הדדית רחבה המקיימת אירועים וחגים משותפים עם חברי הקהילה והאוכלוסייה הרחבה בשכונה. הקהילה שואפת להשפיע על סביבתה על ידי שיתוף פעולה עם הגורמים השונים ובראשם שכנים ותושבי השכונה ויחד איתם ליצור מציאות טובה יותר בשכונה ובמדינה כולה. בעשר השנים הבאות שואפים חבריה להיות קהילה מגובשת ומלוכדת בעלת מפעל התנדבותי משותף התורם תרומה משמעותית לחברה הישראלית ככלל, ולירושלים, על כל מורכבויותיה, בפרט.

 
 
 
 
 

 רשמו ביומנכם: - 09/05/2017 - הכנס השנתי של קרן שח''ף
 
  
 
 
 
 הרשמה לרשימת התפוצה | הסרה מרשימת התפוצה