א+ 100%א-

מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה

ידיעון אפריל 2014

 
 
 
1.
 
2.
 
   
 
3.
 
4.
 
   
 
5.
 
6.
 
   
 
  
 

דבר המנכ"לית -
ד"ר חיה ג'משי

 

שותפים וחברי קהילות יקרים,

חג פסח הינו חג החירות, אנו חוגגים את החג לזכר יציאת עם ישראל מעבדות לחירות. יציאתו של עם ישראל ממצרים הינה אבן דרך משמעותית בתולדות העם היהודי, היציאה לחירות מחד, וההתיישבות בארץ ישראל מאידך. חירות של עם מתחילה בחירות האישית של הפרט, שהרי היה זה משה שבחר לפעול כך שבני ישראל לא יהיו עוד עבדים במצרים. כאשר הפרטים יחד נאספים מתוך בחירה לייצר שינוי הופכת החירות לנחלת העם.


מעשה יציאת מצרים והיכולת לבחור הם גם המעשה של קהילות הצעירים המשימתיות. חברי הקהילות כפרטים בחרו לעשות שינוי וחברו יחד לקבוצות ולקהילות כדי לחזק את הפריפריה בישראל. מתוך אחריות, אידיאולוגיה ותחושת שליחות, חברי הקהילות פועלים להבאת שינוי של החברה בישראל.

אני מאחלת לכולנו שהחזון והדרך של הקהילות המשימתיות תביא את מדינת ישראל להיות חברה צודקת, שוויונית וקהילתית.

חג פסח שמח,
חיה ג'משי – מנכ"לית קרן שח"ף

 
  
 

יו"ר קרן שח"ף אבי נאור

 

יו"ר קרן שח"ף, אבי נאור, חתן פרס ישראל למפעל חיים לשנת תשע"ד - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה

את הפרס יקבל אבי נאור בטקס חגיגי שיערך בירושלים בצאת יום העצמאות. בנימוקי השופטים צוין כי "נאור הינו מהאבות המייסדים של תעשיית ההיי-טק הישראלית, ממובילי המאבק בקטל בדרכים בישראל והפילנתרופ הישראלי הנדיב ביותר".

את דרכו הפילנתרופית החל אבי בהקמת עמותת "אור ירוק" בשנת 1997, לאחר מות בנו רן בתאונת דרכים. מאז הקמתה מובילה "אור ירוק" את השיח הציבורי בנושא מאבק בתאונות הדרכים.

בשנת 2002 הקימו אבי ואתי נאור את קרן אורן התומכת בילדים ונוער בסיכון, הקרן תומכת ומלווה את כפרי הנוער "רמת הדסה" ו"קריית יערים". לאחר עשור של פעילות בתחום הובילה קרן אורן את הקמת "הפורום הציבורי – כפרי נוער ופנימיות", בו חברים תורמים פרטיים, קרנות ובעלי עניין הפועלים יחד על מנת לתת מענה לצורכיהם של בני הנוער והבוגרים בכפרי הנוער והפנימיות בישראל.

יחד עם פילנתרופים נוספים ייסד אבי את קרן שח"ף בשנת 2010 והוא מכהן כיושב ראש הדירקטוריון מאז הקמתה.

 
  
 

מימין: יעל שלגי, אבי נאור, אנג'ליקה ברי, יהודית רקנטי וג'נט אביעד

 

קרן שח"ף בכנס ה-JFN במיאמי

בחודש מארס האחרון התקיים כנס ה-JFN, ארגון התורמים היהודיים העולמי, במיאמי פלורידה, במסגרתו השתתפה קרן שח"ף בשני מושבים מרכזיים.

במושב שעסק בנושא שותפויות בין תורמים בישראל הוצג מודל קרן שח"ף כשותפות ייחודית בה חברים תורמים מישראל ומהעולם המשקיעים את כספם במשותף בקהילות משימתיות במטרה לקדם את התופעה ולהופכה לתנועה לאומית. אנג'ליקה ברי, יושבת ראש קרן ראסל ברי השותפה בקרן שח"ף, הובילה את השולחן העגול והציגה דילמות מרכזיות הקשורות להצטרפות של שותפים חדשים ולפשרות הנדרשות על מנת לתחזק שותפות כה רחבה ומשמעותית. לצד קרן שח"ף השתתפו נציגים של שותפויות נוספות בהן קרן הזדמנות והקרן לסביבה ירוקה. את המושב הוביל יו"ר קרן שח"ף, אבי נאור.

המושב השני עסק בפילנתרופיה וערים – אסטרטגיות לשינוי המרחב העירוני. במושב הוצג מודל שכונת הדר בחיפה כמודל להתחדשות עירונית המובלת על ידי קהילות. בשכונת הדר פועלות 7 קהילות משימתיות יחד עם קבוצות אזרחים נוספות ובתמיכת מנהלת השכונה. באמצעות הרחבת המענים החינוכיים והחברתיים הניתנים בה, שיפור התשתיות הפיזיות כגון: השמשת גני שעשועים ומגרשי ספורט, הקמת מוסדות תרבות, יצירת פעילות קהילתית וחיזוק ועידוד מעורבות תושבים, עוברת שכונת הדר תהליך מרגש של התחדשות עירונית. לצד קרן שח"ף הציג מנכ"ל קרן פישר את הפעילות הנעשית בתמיכת הקרן לשיקום שכונת ברייטמור בדטרויט, ומנכ"ל קרן ליכטאג שהציג הקמת חווה הפועלת כמעין קיבוץ בסמוך לסן דייגו.

 
  
 

קהילות מובילות התנדבות

 
 

במסגרת פיתוח נושא ההתנדבות בקרב קהילות, פועלת הקרן ליצירת שיתוף פעולה עם משרד הרווחה, אשלים-ג'וינט ישראל ושותפים נוספים, במטרה לפתח תכניות ייחודיות בתחום ההתנדבות ולסייע לקהילות להוביל את נושא ההתנדבות ביישוב.

שתי תכניות בנושא התנדבות של קהילות יצאו לדרך: האחת עוסקת בהרחבת אפשרויות ההתנדבות הבין-דורית, במסגרתה כל המשפחה מתנדבת ביחד באופן המאפשר לבני המשפחה לתרום לחברה, לבלות זמן איכות ביחד ולהטמיע את הנתינה לזולת במסגרת חיי היום יום המשפחתיים. התכנית השנייה עוסקת בפיתוח תכניות ייחודיות לצעירים בסיכון והיא למעשה המשך של פרוייקט שהחל לפני שנתיים כשותפות בין קרן שח"ף לבין אשלים-ג'וינט ישראל, במסגרתו קהילות פיתחו מענים לבני נוער במצבי סיכון. במסגרת קול קורא שפורסם, יבחרו קהילות אשר יציגו תכניות ייחודיות המספקות מענה לצעירים במצבי סיכון ויזכו למענק, לליווי מקצועי ולתכנית הערכה.

 
 

יום למידה לחברי קהילות בנושא משפחות בסיכון

 
  
 

קפה רינגלבלום

 

5 שנים לקפה רינגלבלום

לפני כ-5 שנים, נולדה יוזמה נפלאה, מרגשת ומיוחדת בעיר באר-שבע. המסעדה החברתית "קפה רינגלבלום" שבשכונה ד' בבאר-שבע הוקמה על ידי קהילת קמה במטרה לספק מענה תעסוקתי וכישורי חיים לבני נוער בסיכון בבאר-שבע. הפרויקט מעניק הזדמנות לנוער בסיכון להשתלב בשוק העבודה תוך שימת דגש על חינוך, מקצועיות וקבלת אחריות אישית. הפרויקט מלווה ע"י עובדת סוציאלית המסייעת לבני הנוער להשתלב בעולם התעסוקה, מכשירה את הצוות המקצועי ומלווה אותו. לאחר שנה הצטרפה לניהול המיזם "קרן דואליס" - הקרן ליזמות חברתית, על מנת להפוך את בית הקפה לעסק חברתי בעל קיימות ארוכת טווח.

לשמר עסק חברתי הוא לא דבר של מה בכך, הפרויקט קיים כבר חמש שנים בעיקר בזכות האנשים שעובדים בו ומעניקים חום ואהבה לכל הסובבים אותם לצד מקצועיות ונחישות להצלחה. לכבוד חגיגות חמש השנים בירך ראש עיריית באר-שבע, רוביק דנילוביץ את היוזמה: "אני רוצה להודות לצוות הנפלא של רינגלבלום, אני רוצה להגיד להם תודה על העבודה הנהדרת שהם עושים עם בנות ובני הנוער, זה לא דבר מובן מאליו. יש ערך מוסף אדיר לעבודה שלכם פה. זו תרומה עצומה לחברה הישראלית. אני מבטיח לכם שאנחנו בעיריית באר-שבע נמשיך לתת באהבה את חלקנו למיזם החיוני הזה. אני מאחל לנו שנגיע ליום ההולדת ה-25 של רינגלבלום וכולנו ניפגש כאן בקפה הרבה יותר גדול ורחב ידיים עם מאות אורחים מכל שכבות האוכלוסייה".

להמשך קריאה לחצו כאן

 
  
 

 

שמרו את התאריך: 14.5.14 יום עיון בנושא התחדשות עירונית

השינויים אותם מובילות קהילות משימתיות בערים וביישובים רבים בארץ בתחומי חינוך, רווחה, קיימות, תרבות, שיפור תשתיות פיזיות ופיתוח תחושת הקהילתיות הופכים פעמים רבות להיות חלק מתהליך של התחדשות עירונית. במסגרת יום למידה ייחודי שיתקיים ב-14.5.14 ביוזמת קרן שח"ף ובשיתוף חברת ד.מ.ר תכנון ופיתוח ערים ואזורים בע"מ, יוצגו מודלים שונים של התחדשות עירונית מהארץ ומהעולם, יוענקו כלים להובלת תהליכי התחדשות עירונית בשכונה ועוד. יום העיון הוא חלק מתהליך למידה אותו מקיימת קרן שח"ף במטרה לפתח את תחום ההתחדשות העירונית בקרב קהילות משימתיות בישראל, מתוך הכרה בתפקיד הייחודי שיש לחברי הקהילות כתושבים פעילים, חדורי אדיאולוגיה ומרץ הפועלים כקבוצה לקדם את היישוב בו הם חיים.

שמרו את התאריך: 14.5.11

 
  
 

קבוצות ע"ם

 

תעודת זהות: קבוצות ע"ם

170 הקהילות המשימתיות הפזורות בכל רחבי הארץ מייצגות את כל קשת החברה הישראלית: דתיים, חילוניים, יהודים, ערבים, עולים וותיקים. אחת הקהילות המעניינות והמרגשות היא קהילה של עולים חדשים, בוגרי תנועת הנוער הבונים דרור, שהגיעו ארצה בשנים האחרונות וחיים יחד בקיבוץ עירוני בחיפה.

קהילה: קבוצות ע"ם – קבוצות עולים משימתיות מקרב בוגרי תנועת הנוער הבונים דרור.

מועד הקמה: 2011.

החברים בקהילה: אנחנו 55 חברים בקבוצות ע"ם, רובנו חיים בקיבוץ עירוני בחיפה ומספר קטן יותר של חברים חיים במקומות שונים ברחבי מדינת ישראל. מרבית החברים דוברים אנגלית ומגיעים מאוסטרליה, קנדה, ניו זילנד, דרום אפריקה, בריטניה וארצות הברית.

מה הסיפור שלנו: אנחנו מבקשים ליצור "חברת מופת", חברה ישראלית צודקת. אנו קולטים עולים חדשים לתוך קהילתנו ופועלים בשלושה מישורים של אקטיביזם חברתי: החברה הישראלית, יהדות התפוצות ותנועת הנוער הציונית הבונים דרור. בד בבד עם פעילותנו הנרחבת במגוון של פרויקטים לקידום צדק חברתי, אנו שואפים לפתח חיי תרבות עשירים לחברי הקהילה שלנו המבוססים על יהדות חילונית-הומניסטית ותרבות עברית היונקת ממסורת ציונית מפותחת.

להמשך קריאה לחצו כאן