א+ 100%א-

מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה

ידיעון דצמבר 2013

 
 
 
1.
 
2.
 
   
 
3.
 
4.
 
   
 
5.
 
6.
 
   
 
  
 

דבר מנכ"לית קרן שח"ף ד"ר חיה ג'משי

 

חברי קהילות, שותפים לדרך,

לפני כשבוע התקיים מפגש של בורד קרן שח"ף עם נציגי הקהילות בעיר לוד. ברצוני לשתף אתכם בהתרגשות ובהתרוממות הרוח שחשתי בסיור. משהו מיוחד אכן קורה בעיר לוד והקהילות בהחלט שותפות לשינוי. בעיר פועלות כיום קהילות מגוונות וכולן ביחד משלבות כוחות לייצר שינוי בעיר הן בהיבט הפיזי, הן בהיבט החינוכי והן בהיבט הדמוגרפי של כניסה של צעירים לעיר. כולם מונעים על ידי תחושת שליחות, אידיאולוגיה ורצון לתרום בעשייה ובהתנדבות לקידום העיר לוד. ההתארגנות של הקהילות ברמה העירונית קיימת גם בערים נוספות בארץ, בחיפה בשכונת הדר, בירושלים, בעכו ובבאר שבע. זוהי בהחלט התפתחות נוספת בתנועה של קהילות משימתיות בישראל.

אנו בקרן שח"ף תומכים במודלים העירוניים המתפתחים ומאמינים כי בפעילות משותפת של קהילות ניתן לחולל שינוי משמעותי בעיר. קהילות אכן יכולות להביא להתחדשות עירונית. זהו מודל חדשני בתחום ההתחדשות העירונית המונע על ידי החברה האזרחית בניגוד לתפישה הקודמת שדגלה בהתחדשות עירונית המונעת על ידי מתכננים ואנשי מקצוע.

לקראת חג החנוכה אני מאחלת לכולנו כי הנר של כל אחת ואחת מ-170 הקהילות המשימתיות הפועלות ברחבי הארץ ימשיך להאיר באור גדול ויביא לכולנו הרבה גבורה ונפלאות.

חג שמח,

חיה ג'משי
מנכ"לית קרן שח"ף

 
  
 

החלטת הממשלה יוצאת לדרך: 82 קהילות יקבלו מענקים מטעם החטיבה להתיישבות

ביוזמת משרד הבינוי והשיכון 82 קהילות מכל רחבי הארץ יקבלו מענקים מטעם החטיבה להתיישבות, בסכום כולל של 25 מיליון שקלים, מתוך תקציב המדינה לשנת 2013. בהחלטת הממשלה שאושרה בתאריך 17.9.13 הוחלט כי יחולקו מענקים במסגרת "קול קורא" לקהילות וגרעינים המקיימים פעילות חברתית וחינוכית בשותפות עם התושבים ולרווחת היישוב.

הקול הקורא התרכז בשני נושאים מרכזיים: הראשון, תמיכה בביסוס תשתיות ניהוליות לקהילות ולארגונים המייצגים לפחות חמש קהילות בהיקף של 13 מיליון שקל. השני, שיפוץ והתאמת מבנים כך שישמשו את הקהילות בכל הארץ לפעילות חברתית וחינוכית, בהיקף של 12 מילון שקלים.

הקול הקורא הוא תולדה של החלטת ממשלה אותה הובילו משרד הבינוי והשיכון והמשרד לפיתוח הנגב והגליל לתמיכה בקהילות ובגרעינים בהיקף של 110 מיליון שקלים על פני שלוש שנים.

בכנס על התחדשות שכונת הדר בחיפה שנערך בחודש יוני בשיתוף קרן שח"ף התייחס אורי אריאל, שר הבינוי והשיכון, לפוטנציאל העצום של הקהילות לקדם את הפריפריה הגאו-חברתית בישראל:

"בין שיקום (שכונות) פיזי לבין עשייה חברתית ישנם 150 גרעינים שאפשר להכפיל ולשלש. הם קיימים, הולכים וגדלים... ה'ביחד' של חברי הגרעין הוא המרשם להצלחתה של מדינת ישראל".

לקריאת החלטת הממשלה המלאה לחצו כאן

 
  
 

שר הרווחה: "הקהילות הן אחד הדברים החשובים ביותר
שקורים בארץ"

 
 

שר הרווחה והשירותים החברתיים מאיר כהן ביקר ב- 21.11.13 בקהילות הצעירים בשדרות ואמר: "הקהילות הן אחד הדברים החשובים ביותר שקורים בארץ, זו הציונות המתחדשת ואני אשמח להמליץ לכל ראש עיר בפריפריה על היכולות של הקהילות לעשות שינוי מקומי".

בנוסף ציין השר כי הממשלה לא עושה מספיק בתחום הקהילות וכי עליה לקחת יותר אחריות על תחום זה: "קרן שח"ף היא שקישרה בין הקהילות השונות בכל רחבי הארץ ומכל המגזרים – חילונים, דתיים, דרוזים, אתיופים וכו', אך מי שהייתה צריכה לקחת את האחריות על כך מתוקף תפקידה היא הממשלה".

בשדרות פגש השר את קהילת "אפיקים בנגב" אשר נוסדה בשנת 1993 ומונה כיום כ- 300 משפחות הפועלות בשדרות למען חיזוקה, באמצעות הפעלת שירותי חינוך בעיר, הפעלת שירותים לילדים בסיכון והפעלת שירותי תמיכה למשפחות נזקקות.

קהילה נוספת בה פגש השר היא הגרעין הקהילתי "מצע"ד" של עמותת "מדור לדור" בו חברים צעירים יוצאי קווקז הרואים עצמם אחראים למצוא את הדרך לשלב בין העולים החדשים לחברה הישראלית. בנוסף הגיע השר לקיבוץ העירוני "מגוון" בשדרות, קהילה המונה כ- 70 חברים ומפעילה, בין היתר, חברת הייטק ראשונה בשדרות המפתחת סביבות מתקדמות באינטרנט לקהילות וארגונים עסקיים. כמו כן קהילת "מגוון" מציעה מסגרת ייחודית לשילוב אוכלסייה עם צרכים מיוחדים. שר הרווחה פגש חלק מהדיירים בפרויקט והתרגש לראות את המודל הייחודי לשילוב בתוך הקהילה.

 
 

מימין: חווה נחשונוב, חברת גרעין מצע"ד, יניב צברי חבר הגרעין התורני שדרות, סטס מרדכאייב חבר גרעין פעימ"ה ומנכ"ל "מדור לדור", אלון דוידי ראש עיריית שדרות, אבי נאור יו"ר קרן שח"ף, שר הרווחה והשירותים החברתיים מאיר כהן, ניתאי שרייבר חבר קהילת מגוון ומנכ"ל עמותת גוונים, יוסי סילמן מנכ"ל משרד הרווחה והשירותים החברתיים, שמואל אבואב חבר דירקטוריון קרן שח"ף ויו"ר קרן אורן, ד"ר חיה ג'משי מנכ"לית קרן שח"ף.

 
  
 

חווה נחשונוב, חברת מועצת העיר שדרות

 

חווה נחשונוב – חברת גרעין "מצע"ד" והאישה הקווקזית הראשונה במועצת עיר בישראל

בבחירות לרשויות המקומיות שהתקיימו ב-22.10.13 נבחרו תשעה חברי קהילות כחברי מועצה וסגני ראש עיר בערים שונות כגון טירת כרמל, גדרה, קריית מלאכי, נהריה, אופקים, קריית גת ועוד. אחת הנבחרות היא חווה נחשונוב, חברת גרעין "מצע"ד" משדרות וממייסדי ארגון "מדור לדור" המקים גרעינים חברתיים של צעירים יוצאי קווקז. עם הבחרה הפכה חווה לאישה הקווקזית הראשונה המכהנת כחברת מועצת עיר בישראל. ישבנו איתה לשיחה ראשונה אחרי שהושבעה לתפקיד.

מזל טוב חווה!

"תודה רבה! אני עדיין לא כל כך יודעת איך להרגיש עם התפקיד החדש ומנסה להתרגל לשינוי הזה. היום היתה לנו ישיבת מועצה ראשונה ואני כבר רואה שהעבודה הקשה עוד לפני".

רצת למועצה במסגרת רשימת "שדרות לכולנו" בראשות מרק איפראימוב (גם הוא חבר הגרעין וממייסדי "מדור לדור" ומעכשיו גם סגן ראש העיר שדרות). מה הניע אתכם להכנס לפוליטיקה?

כחלק מגרעין "מצע"ד" אנחנו פועלים המון שנים למען הקהילה הקווקזית ולמען החברה הישראלית בכלל אבל הבנו שיש איזושהו גבול להשפעה שלנו במגרש החברתי ואם אנחנו רוצים לקדם דברים מעבר לרמה מסויימת צריך לחולל שינוי לא רק מלמטה אלא גם מלמעלה. תמיד הרגשנו שהמון דברים בשדרות תקועים בגלל הפוליטיקאים. במקום להתלונן החלטנו להשפיע מבפנים. הסיעה שלנו חברה בקואליציה. מרק הוא סגן ראש העיר ומחזיק תיק הרווחה ואני יושבת ראש וועדת שיקום שכונות.

להמשך קריאה לחצו כאן

 
  
 

השר סילבן שלום גוזר את הסרט

 

קיבוץ המחנכים "משעול" בנצרת עלית חונך בית חדש

ניר הרבורגר, חבר קיבוץ "משעול" ויו"ר תיקון - מרכז למפגש חינוך ושינוי חברתי, על חשיבות האירוע:

בתאריך 29.10.2013 חנכנו, בתנועת המחנות העולים, בית חדש בנצרת עלית לקיבוץ המחנכים "משעול". האירוע התקיים במעמד שר התשתיות, האנרגיה והמים, שיתוף פעולה אזורי ופיתוח הנגב והגליל מר סילבן שלום ובהשתתפות משפחות ושותפים רבים לעשייה שלנו במשך השנים.

קיבוץ "משעול" הוא הקיבוץ העירוני הגדול ביותר בארץ והוא מונה כ-80 מבוגרים וכ-45 ילדים. יותר מעשר שנים שאנחנו מחפשים פיתרון למגורים משותפים בעיר. גם הפיתרון שמצאנו - הסבת מרכז קליטה נטוש בנצרת עילית למרכז מגורים ופעילות חינוכית, הנו פיתרון זמני וארעי. יצירת מתחמים למגורים ולפעילות חברתית הנותנים לקהילות, לקיבוצים ולקבוצות השונות בסיס איתן ויציב לדורות יביא להתבססות הקהילות ולהעמקת השפעתן על החברה הישראלית במישור החינוכי-חברתי ובמישורים רבים נוספים.

בוגרי תנועת המחנות העולים ובתוכם חברי קיבוץ המחנכים "משעול" פועלים בשדה החינוך והחברה כבר שנים רבות. בין משימותינו נכללים התחומים הבאים: חידוש תנועת הנוער ואפיקי ההגשמה החלוצית, תכניות חינוכיות לילדים ונוער, בתי מדרש לצעירים, מרכז סמינרים לבתי ספר ועוד. למתחם המגורים החדש יש משמעות גדולה ביחס ליכולת שלנו להמשיך ולהתבסס כגורם משמעותי המשפיע על החברה הישראלית. במהלך טקס חנוכת ביתנו החדש אמרתי את הדברים הבאים:

להמשך קריאה לחצו כאן

 
  
 

חברי קהילות הצעירים בלוד. מימין: אביטל, יובל, אבישי, ליאור ועמאל

 

דירקטוריון קרן שח"ף מבקר בלוד

ב-20.11.13 נפגשו חברי הדירקטוריון עם נציגי קהילות הצעירים "החלוצים", "ג'וזור", "דרך לוד" וגרעין לוד של ארגון "חברים בטבע" ושמעו מהם על העשייה החברתית והחינוכית אותה הם מקיימים בלוד.

אבישי ברוך, נציג גרעין לוד של "חברים בטבע", קהילה בה חברים יוצאי אתיופיה, סיפר על הגינה הקהילתית אותה מפעילה הקהילה לצעירים ומבוגרים הכוללת עבודה משותפת של התושבים. עמאל חברת קהילת "ג'וזור" ושלומית, חברת קהילת "החלוצים", שתי קהילות שהוקמו במסגרת פעילות התאחדות הסטודנטים בלוד סיפרו על הפעלת מתנ"ס שיקאגו ועל התנדבות בבית הספר הערבי אורט לוד. אביטל בלונדר וליאור בנישתי, חברי קהילת "דרך לוד" תיארו את מיזם ההתחדשות העירונית אותו יזמה הקהילה הכולל שיפוץ חזיתות של בתים והקמת פארק עירוני.

ראש עיריית לוד, יאיר רביבו, התייחס לפוטנציאל העצום של הקהילות בעיר: "אני היחיד מבין בני כיתתי בתיכון שנשאר לגור בלוד. כל החברים שלי גרים היום במודיעין, שוהם וערים נוספות ומי שנפגעו מכך הם אלו שנותרו מאחור. היום אני מרגיש שהשליחות שלי היא לחבר את הקבוצות השונות בלוד ובראש ובראשונה אני מתכוון לאוכלוסייה הערבית ולאוכלוסייה היהודית-חילונית בעיר. החלום הגדול שלי הוא שבעוד שנה הגרעינים והקהילות החילוניים בעיר יהיו חזקים כמו הגרעין התורני. יש פה 80 בתי כנסת אבל רק בית קפה אחד, הגיע הזמן שנשנה את זה".

יו"ר קרן שח"ף, אבי נאור התייחס לדבריו של ראש העיר: "קהילות הצעירים בעיר, המורכבות מצעירים אידיאולוגיים מכל גווני הקשת, מסייעות לעיר לוד לממש את הפוטנציאל האדיר שלה. הצעירים פועלים בהתנדבות ויכולים יחד עם ראש העיר לקדם את העיר רבות".

 
  
 

חברי קהילת בית ג'ן

 

תעודת זהות

קהילה: קהילת אופקים לעתיד בכפר הדרוזי בית ג'ן.

מועד הקמה: יולי 2011.

החברים בקהילה: בקהילת בית ג'ן 25 חברים וחברות. כולנו בעלי תואר אקדמי אחד לפחות, טעונים ומלאי מרץ, שאפתנים ורציניים, הפועלים מתוך אחריות, מחויבות ומעורבות. בכל חודש אנחנו מקדישים שעות רבות בהתנדבות על מנת לקרב לבבות ולהוביל לשינוי ושיפור מצבו של הכפר בית ג'ן והעדה הדרוזית בכלל.

מה הסיפור שלנו: הקהילה שלנו מאופיינת בהתנהלות ייחודית הנשענת על המסורת הדרוזית תוך שימוש במדדים וארגזי כלים ניהוליים מודרניים. לצד הפעילות החברתית שלנו שנועדה לגיבוש הקהילה, הקמנו וועדות מוסדיות (ועד מנהל, ועדת ביקורת וכספים) ועוד חמש וועדות מקצועיות אשר בהן משובצים חברי הקהילה שלנו כל אחד לפי תחום התמחותו: הועדה לשמירת ערכים ולקידום ההתנדבות, ועדת חינוך ובטיחות, הועדה למיפוי צרכים, הועדה לקידום אורח חיים בריא והועדה לקידום יזמות עסקית.

אירוע מרכזי מחיי הקהילה: פעם בשנה אנחנו עושים קמפינג עם המשפחות והילדים, אחת לחודשיים אנחנו מקיימים ערבי הוואי מוזיקליים ולאורך כל השנה יש לנו ארוחות משותפות. בנוסף אנחנו מטיילים יחד ומבקרים בקהילות נוספות בכפרים דרוזים אחרים להידוק הקשרים, החלפת רעיונות ושימור הערכים והמורשת הייחודית שלנו.

להמשך קריאה לחצו כאן