א+ 100%א-

מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה

ידיעון ספטמבר 2013

 
 
 
1.
 
4.
 
   
 
2.
 
5.
 
   
 
3.
 
6.
 
   
 
  
 

ברכת שנה טובה מיו"ר קרן שח"ף מר אבי נאור

 

חברי קהילות ושותפים לדרך,

בפרוש עלינו השנה החדשה אני מבקש לברך את חברי הקהילות המשימתיות בברכת שנה טובה, ולאחל לכם – אלפי הצעירים החברים בתנועה חלוצית זו, הצלחה בבניית הקהילות וחייכם המשותפים ובמשימתכם לחיזוק הפריפריה ולצמצום הפערים בחברה הישראלית, באמצעות יצירת קהילה רחבה, חזקה ובעלת משאבים חברתיים. הצלחתכם היא הצלחתה של החברה הישראלית כולה.

קרן שח"ף נכנסת עתה לשנתה הרביעית ומתברכת בשותפים חדשים מהארץ ומחו"ל הרואים את הפוטנציאל הרב הגלום בקהילות המשימתיות כמחוללות שינוי ארוך טווח ביישוב ובשכונה. השותפים בקרן פועלים יחד לתמיכה בקהילות הצעירים המשימתיות, לרתימת שותפים בחברה האזרחית ובממשלה ולהעלאת המודעות הציבורית לתנועה זו של התחדשות ציונית.

אני מאחל לכולנו שנה של עשייה פוריה ומשמעותית בדרך להגשמת חזון הקרן ליצירת רשת של 350 קהילות משימתיות הפועלות יחד כתנועה לאומית, כפי שאמר חוזה המדינה בנימין זאב הרצל: "החלום אינו נבדל כל כך מן המעשה, כמו שיחשבו רבים. כל מעשה האדם היה קודם לכן חלום, ואף יהיה לחלום אחר כך."

בברכת שנה טובה,

אבי נאור

 
  
 

 

קרן שח"ף מתרחבת

שותפות קרן שח"ף מקדמת בברכה את הצטרפותם של שותפים חדשים מהארץ ומחו"ל. פדרציית ניו- יורק וקרן ראסל ברי מניו-ג'רזי הודיעו על החלטתם להצטרף לשותפות בקרן שח"ף. לצידם מצטרפים הפילנתרופים הישראלים בתיה ושאול שני.

קרן שח"ף מהווה מודל ייחודי לשותפות בין פילנתרופים ישראלים לפילנתרופים בחו"ל הפועלים יחד לתמיכה בתנועת הקהילות המשימתיות מתוך חזון לשינוי חברתי-לאומי ארוך טווח.

שנתה הרביעית של הקרן תעמוד בסימן חיזוק וביסוס הארגונים המייצגים. ארגונים אלו מקימים קהילות משימתיות בכל רחבי הארץ המצטרפות אל 150הקהילות הקיימות הפועלות לצמצום פערים חברתיים וחינוכיים בישראל. בנוסף תתמקד הקרן בתמיכה בהרחבת מעגלי ההתנדבות אותם מפעילות קהילות הצעירים המשימתיות.

בברכת שנה טובה, שנת עשייה חברתית, קהילתיות, הגשמה וערבות הדדית,

שנה טובה,

ד"ר חיה ג'משי
מנכ"לית קרן שח"ף
 

 
  
 

שר השיכון במפגש עם חברי קהילות ומנכ"לית קרן שח"ף ד"ר חיה ג'משי

 

שר השיכון מודיע: "נגדיל תקציב הגרעינים
ל-100 מיליון ש"ח"

ממשלת ישראל מתגייסת לקידום קהילות הצעירים המשימתיות. שר השיכון אורי אריאל התחייב להגדיל את התקציב המיועד לתמיכה בקהילות כך שיעמוד על 100 מיליון שקלים. בכנס על התחדשות שכונת הדר בחיפה שערכה עיריית חיפה בשיתוף קרן שח"ף ב-6.6.13 אמר השר:

"בין שיקום (שכונות) פיזי לבין עשייה חברתית ישנם 150 גרעינים שאפשר להכפיל ולשלש. הם קיימים, הולכים וגדלים... אנחנו מתכננים להגדיל את תקציב הגרעינים כך שיעמוד על 100 מיליון שקלים. ה'ביחד' של חברי הגרעין הוא המרשם להצלחתה של מדינת ישראל".

גם בכנסת ישראל מבינים את כוחן האדיר של הקהילות ביצירת שינוי חברתי ונרתמים כדי להגדיר תנועה זו כפרוייקט לאומי. בימים אלו מוקמת שדולה למען גרעינים חברתיים וקהילות משימתיות. השדולה הינה יוזמה של חברי הכנסת יפעת קריב ומרדכי יוגב ומוקמת בשותפות עם קרן שח"ף. מטרתה לקדם את קהילות הצעירים המשימתיות ולעודד הקמת קהילות נוספות.

 
  
 

הצגת תכנית אדריכלית ללוד

 

לוד על המפה: קהילות מובילות שינוי

קהילות הצעירים המשימתיות החיות בלוד משרטטות עבורה חזון חברתי חדש ופועלות כדי להפוך את העיר לפנינה של שותפות חברתית וקהילתית. לוד, המהווה סמל לרבים מהקשיים החברתיים, הכלכליים והפוליטיים בישראל, עוברת בשנים האחרונות שינוי משמעותי בעקבות כניסתם של קהילות צעירים משימתיות, שבחרו בלוד כביתן ופועלות מסביב לשעון כדי להפוך את החלום למציאות.

אביטל בלונדר, רכזת קהילת 'דרך לוד' מספרת על השינוי שעוברת העיר:

"מתוך הקושי והמורכבות של העיר לוד צמחו בשנים האחרונות קהילות צעירים משימתיות מכל קשת החברה הישראלית, בהן הקהילה בה אני חברה, קהילת 'דרך לוד'. הקהילות השונות מובילות חזון של התחדשות עירונית הנוגע לתחומים שונים במישור סביבתי, תיירותי וחברתי. בין היתר אנו עוסקים בשיקום מבני מגורים, שיקום נחל איילון והקמת פארק עירוני באמצעות עמותת ג'ינדאס להתחדשות עירונית אותה הקמנו. אפילו הזמנו סטודנטים לאדריכלות מהטכניון לתכנן יחד איתנו חזון סביבתי חדש לעיר במסגרת פרויקט ייחודי. תהליך ההתעוררות של הצעירים בעיר הוביל להקמת מרכז הצעירים הראשון בלוד, שיהווה בית עירוני עבור אוכלוסיית הצעירים. האתגר שלנו הוא לייצר מרחב אמיתי של מפגש, שבו כל קהילה רואה במפגש עם האחר הזדמנות להעשיר את עולמה ולא איום על קיומה. אני מאמינה שאין מקום בארץ כמו לוד שמוכיח בצורה ברורה כל כך, שזהו חזון אפשרי".

 
  
 

דירקטוריון קרן שח"ף מבקר בקהילות בעכו

 
 

במפגש עם קהילות משימתיות ועם ראש העיר, שמעו חברי דירקטוריון קרן שח"ף על ההשפעה הנרחבת של הקהילות על עכו ואף קיבלו הזמנה פתוחה מראש העיר לתמוך בהקמת קהילות נוספות בעיר: "יש מקום לכולן".

חברי הדירקטוריון נפגשו עם נציגי קיבוץ המחנכים של תנועת דרור ישראל הפועל בעיר, ושמעו מהם על עשייתם בקרב ילדים ונוער בסיכון. המפגש התקיים במועדון "הג'אם" בעכו, אותו הקימו חברי הקיבוץ, המהווה במה לאמנים מכל הארץ ומקום בילוי לצעירים בעכו. קיבוץ המחנכים בעכו הוקם בשנת 2005 והוא מונה כיום למעלה מחמישים צעירים. לאחר מכן, בקרו חברי הדירקטוריון בבית הספר "מפתן" בעיר שם פגשו את חברי הגרעין התורני "אומץ". הגרעין מונה כיום למעלה ממאה משפחות ומפעיל מוסדות חינוכיים וחברתיים רבים בעיר, בהם: מועדוניות, מרכזי למידה, ומרכזי צעירים בעכו ואף בערים הסמוכות.

שמעון לנקרי, ראש עיריית עכו, אירח את חברי הדירקטוריון בלשכתו ושיבח את פעילות הקהילות בעיר: "הקיבוץ העירוני וגרעין אומץ הם שותפים מלאים בעשייה שלנו ובגלל זה המודל מצליח. אשמח שקהילות נוספות יקומו בעיר עכו, יש מקום לכולן".

 
 

ראש עיריית עכו שמעון לנקרי, יו"ר קרן שח"ף אבי נאור, חברי דירקטוריון קרן שח"ף ונציגי קהילות

 
  
 

פורסם ב-NRG ב-25.6.13

 

דואגים לדורות הבאים

מאמר שכתבה ד"ר חיה ג'משי, מנכ"לית קרן שח"ף על תפקיד הקהילות ביצירת עתיד טוב יותר, שהתפרסם בעיתון מעריב ובאתר NRG:

"חברי הקהילות אשר בוחרים לחיות את חייהם בשכונות וביישובים המוחלשים ביותר במטרה לשנות את המציאות לטווח ארוך הם אלה הדואגים לדור הבא. הם בוחרים לקשור את חייהם עם עתיד הפריפריה ובכך לאפשר לדורות הבאים מדינה טובה יותר בכל התחומים: חברה, כלכלה, חינוך, רווחה, דיור ועוד. צעירים אלו בונים היום את עתידם של הדורות הבאים במדינה.

פעם הייתה לנו את נציבות הדורות הבאים, שהוקמה בכנסת בשנת 2001, בהתאם לחוק שיזם ח"כ טומי לפיד (ז"ל). הנציבות פעלה כחמש שנים, ותפקידה היה לפקח שהחקיקה בכנסת לא תפגע בדורות הבאים. היא עסקה בעיקר בענייני חברה, איכות סביבה, בריאות וחינוך. אם הייתה לנו נציבות כזו כיום, היא הייתה דואגת שלא יימכר גז לגורמים חיצוניים. מדובר באוצר טבע שאינו שייך רק לדור הנוכחי של אזרחי ישראל.

במקום לייצא את הגז, היה על הממשלה לחשוב באופן שונה על יצירת פתרון ארוך טווח. כך למשל יכלו מקבלי ההחלטות להסתכל על קהילות הצעירים המשימתיות ולקחת מהם דוגמה למחשבה נכונה קדימה..."

לקריאת המאמר המלא לחצו כאן

 
  
 

קהילת משו משו במופע אלדין

 

תעודת זהות

ירושלים מספקת בית לקהילות משימתיות רבות, אשר פועלות יחד כדי לקדם העיר, לצמצם פערים חברתיים וחינוכיים ולהחזיר צעירים לחיות בה. אחת הקהילות הצבעוניות ביותר היא קהילת "משו משו", קהילת אמנים שהתיישבה בשכונת קריית יובל.

קהילה: "משו משו", קהילת אמנים בירושלים

מועד הקמה: 2009

החברים בקהילה: כיום יש בקהילה שלנו 12 חברים. התחלנו להתגבש כקבוצה של בוגרי בתי ספר גבוהים לאמנות מתל אביב. עם השנים הצטרפו אלינו חברים ובני/בנות זוג.

מה הסיפור שלנו: אנחנו קבוצה של אמנים שמעוניינים ליצור אמנות משמעותית המשפיעה על החברה הישראלית, פורצת מחסומים ומחברת בין אנשים. קבוצת התיאטרון החברתי משוּ-משוּ שהקמנו הינה להקת תיאטרון מקצועית ייחודית מסוגה, היוצרת וחוקרת בתוך, עם ובהשראת החברה בה אנו חיים ופועלים. מטרתנו היא לייצר שיח חדש בחברה הישראלית ולחולל שינוי תוך כדי הנגשת אמנות התיאטרון לאוכלוסיות מגוונות ככל האפשר.

לקריאת תעודת הזהות המלאה לחצו כאן