א+ 100%א-

מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה

ידיעון מאי 2013

   
 גיליון מס 3 מאי 2013 
  

דברי המנכ"לית - דר' חיה ג'משי

חברי קהילות, שותפים ועמיתים שלום רב,

אני שמחה להציג בפניכם את הידיעון השלישי של קרן שח"ף העומד בסימן יצירת שותפויות ושותפים לדרך.

הקרן רואה בשותפות מודל ייחודי לעשייה פילנתרופית המאפשר השקעה משותפת בראייה אסטרטגית רחבת היקף.

קהילות הצעירים המשימתיות מהוות גם הן מודל חלוצי עבור החברה הישראלית לבניית שותפות בין פרטים המבקשים לחולל שינוי, כמו גם בין קבוצות שונות בחברה הישראלית המייצרות דיאלוג ושיתוף פעולה למימוש חזונם המשותף.

ברצוני לברך בברכת חג שבועות שמח את כל שותפינו לדרך: תורמים, קרנות, ארגונים ומוסדות ובאופן מיוחד את חברי קהילות הצעירים המשימתיות, אשר מקצות הארץ באו ומביאים עמם ביכורים של התחדשות, חדשנות והגשמה.

בברכה,

דר' חיה ג'משי
מנכ"לית קרן שח"ף

 
   
 

רפי רון, מנהל יוזמות יהודיות וישראל, קרן מאירוף

 

 

1. קרן מאירוף מצטרפת לשותפות בקרן שחף

ועדת המענקים על שם ג'וסף ורבקה מאירוף הינה שותפות בין משפחת כץ למשפחת מאירוף, נכדיהם של ג'וסף ורבקה. הועדה שהוקמה בשנת 1996, פועלת להנצחת זכרם של ג'וסף ורבקה מאירוף במעשי צדקה ובתמיכה בארגונים המחוייבים לחיזוק החיים היהודיים בארצות הברית, בישראל ובעולם.

הועדה מתמקדת בפילנתרופיה בין דורית, מעורבות דור ההמשך ופיתוח מנהיגות. בתמיכתה בישראל מתמקדת הועדה במנהיגות בשלטון המקומי ובמגזר השלישי לצד פיתוח מעורבות חברתית ומנהיגות עתידית. בנוסף, מושם דגש על חינוך יהודי חוויתי, זהות יהודית, שירות חברתי, חברה משותפת, אומנות, פלורליזם ודו-קיום.

לאורך השנים סייעה קרן מאירוף להקמתם של מבנים רבים בעלי חשיבות קהילתית בישראל, בהם מוזיאונים, תיאטראות, ספריות, מעונות יום ועוד. בשנים האחרונות התמקדה הקרן בנגב, על פי חזונו של דוד בן גוריון להפרחת המדבר.

נאמני הקרן ברכו על ההזדמנות להצטרף לקרנות ולפילנתרופים המובילים בישראל ובחו"ל במאמציהם לבנות מחדש את ישראל דרך עשייתם המופלאה של קהילות הצעירים המשימתיות. החלוציות המתחדשת המבקשת לבנות את ישראל מבפנים משתלבת באופן טבעי עם התמקדות ועדת המענקים במעורבות חברתית, חדשנות, פיתוח מנהיגות והעצמת צעירים בעלי חזון המחויבים לחיים של עשייה חברתית בתוך מסגרת קהילתית, במטרה לשפר את העולם.

האפשרות לעבוד יחד עם שותפים ישראלים כחלק מיוזמה פילנתרופית ישראלית, מסייעת הן לצמיחת הפילנתרופיה הישראלית והן לקידום מעורבות חברתית ותיקון עולם בקרב צעירים ומגלמת את חזון הועדה במובנים רבים. השותפות עם קרן שח"ף תסייע בצמצום הפערים החברתיים, תעודד דור של "רודפי צדק" ותחזק קהילות. בכך תספק ניצוץ של תקווה לכל אדם וילד המבקשים להגשים את חלומם. כיצד יכולים נאמני קרנות שלא לרצות לקחת חלק בדבר המופלא הזה?!

רפי רון
מנהל, יוזמות יהודיות וישראל, קרן ג'וסף והארווי מאירוף

 
   
 

רוביק דנילוביץ', ראש עיריית באר שבע, ביום העיון

 

 

2. הקהילות הקווקזיות המוקמות בסיוע ארגון "מדור לדור" קיימו יום עיון בנושא "מודלים לפיתוח קהילתי בקרב קהילת יוצאי קווקז"

ב-21.1.13 התקיים באוניברסיטת בן גוריון בנגב יום עיון של ארגון "מדור לדור לפיתוח מנהיגות וקהילות צעירות". ביום העיון הוצג מודל "מדור לדור" לעבודה עם קהילת יוצאי קווקז וממצאי מחקר הערכה שעסקו בתכנית חינוכית הפועלת משנת 2008 בבתי ספר ומרכזי נוער בבאר שבע. התוכנית נותנת מענה ייחודי לנוער יוצא קווקז מתוך הכרות מעמיקה עם צרכיהם. יום העיון היה פרי יוזמתם של חברי גרעין קהילתי פעימ"ה ובשותפות עם אוניברסיטת בן גוריון בנגב ואגפי הרווחה, חינוך וקליטה בעיר באר שבע.

ביום העיון נכחו למעלה מ-200 משתתפים מכל רחבי הארץ, ביניהם אנשי מקצוע, נציגי ארגונים וקרנות השותפים לעשייה, אנשי אקדמיה ועוד. בין היתר השתתפו ביום העיון ראש העיר רוביק דנילוביץ', אלוף במיל' אודי אדם, צביקה וייסברוד, חבר בורד קרן שחף, יצחק זהבי מהג'וינט ופרופ' יונה רוזנפלד.

לחצו כאן לקריאת דו"ח הערכה

 
   
 

מימין: מנכ"לית קרן שח"ף ד"ר חיה ג'משי, יו"ר קרן אורן שמואל אבואב, יו"ר קרן שח"ף אבי נאור, ראש מועצת עוספייה וג'יה כיוף, יו"ר קרן רש"י רא"ל במיל' גבי אשכנזי

 

3. הנהלת קרן רש"י מבקרת בקהילות

ההנהלה החדשה של קרן רש"י ביקרה בקהילות. גבי אשכנזי, יו"ר קרן רש"י, לחברי הקהילה בעוספיא: "אתם דוגמא אישית מחממת את הלב". קרן רש"י הודיעה כי תמשיך את השותפות בקרן שח"ף לשלוש שנים נוספות.

ב-11/2/13 סיירו יו"ר קרן רש"י גבי אשכנזי ומנכ"ל הקרן איציק תורג'מן, יחד עם יו"ר קרן שח"ף אבי נאור בגרעין התורני באולגה ובקהילת אופקים לעתיד בעוספייא. בשיחה עם חברי הקהילה הביע גבי אשכנזי הערכה רבה לפעילות הנעשית על ידי ראשי הקהילה: "העתיד של הנוער מונח בידיים של אנשים שעשו דברים גדולים בנחישות ובצניעות. אתם דוגמא אישית מחממת את הלב". יו"ר קרן שח"ף אבי נאור, קרא להם לפעול ליצירת שותפות עם למעלה מ-150 קהילות צעירים משימתיות הפזורות בכל רחבי הארץ בהן שותפים צעירים מכל קצוות האוכלוסייה: "המפגש אתכם מרגש ומרשים. הייתי רוצה לראות שאנחנו מצליחים להרחיב את המודל הזה ולקיים קשרים עם שאר הקהילות בארץ".

לחצו כאן לקריאה על "אופקים לעתיד" והגרעין התורני גבעת אולגה

 
   
 

פעילות משותפת של חברים בטבע ויהל

 

 

4. תיקון עולם מתחיל בבית

שנת 2013 הביאה עמה גידול משמעותי בפעילות של יהל (יוזמה, התנדבות, למידה). יהל הינה עמותה חינוכית המפעילה תכניות התנדבות ועשייה חברתית עבור צעירים מחו"ל ומשתפת פעולה עם ארגוני שטח וקהילות הצעירים. במסגרת התכנית מגיעים לישראל צעירים מחו"ל, חיים יחד עם חברי הקהילות ופועלים איתם לשינוי חברתי. התכנית מבקשת להציע לצעירים יהודיים החיים בחו"ל הזדמנות לפעול לתיקון עולם בישראל יחד עם שותפים ישראלים. התכניות הראשונות החלו בשיתוף פעולה עם עמותת חברים בטבע ורשת הגרעינים הקהילתיים שלה בגדרה, ראשון לציון ויבנה. במהלך השנים נבנה שיתוף פעולה מוצלח ואנחנו שמחים על האפשרות להרחיב את פעילותנו השנה גם ליישובים נוספים.

דנה תלמי, מנכ"לית יהל

לחצו לקריאה על תכניות יהל לשנה זו

 
   
 

אירוע בנושא צעירים במוישה האוס בלוס אנג'לס

 

 

5. קרן שח"ף בערב ייחודי בנושא צעירים בכנס ה-JFN בלוס אנג'לס

50 פילנתרופים ומנהלי קרנות הגיעו לערב חשיפה על קהילות וצעירים בו לקחו חלק נציגי קהילות שחף.

במסגרת כנס ה-JFN 2013 שנערך בחודש מרץ האחרון בקליפורניה, הוזמנה קרן שח"ף לקחת חלק בערב ייחודי העוסק ב"צעירים משנים עולם". מטעם קרן שח"ף השתתפו נציגי הקהילות נעמי אפרת מ"קהילת קמה" וניר כץ מ"חברים בטבע" לצד נציגים של הארגונים Avodah ותבל בצדק. האירוע התקיים ב'מוישה האוס' בלוס אנג'לס. מוישה האוס הינו רשת של בתים הפזורים בכל רחבי העולם בהם חיים צעירים יהודיים. דיירי הבית מקיימים פעילויות העוסקות בפיתוח זהות יהודית במסגרת הבתים המשותפים וזוכים למלגה חלקית לשכר דירה. נציגי הקהילות אפרת וניר ציינו: "שמחנו לבקר את חברינו האמריקאיים ולעמוד על הדמיון והשוני שיש בין המודלים השונים ועל הכוח הרב שיש לחיים בקהילה כמנוף לשינוי חברתי. זו היתה הזדמנות מצויינת לחשוף את קהילות הצעירים המשימתיות בפני אנשים חדשים."

 
   
 

הספרייה הקהילתית בעפולה, מתוך פעילות תנועת תרבות במסגרת תכנית המחנכים – שלב א'

 

 

6. תכנית המחנכים – שותפות בין קרן שח"ף לבין אשלים-ג'וינט ישראל עוברת לשלב ב'

תכנית המחנכים – שותפות בין קרן שח"ף לבין אשלים-ג'וינט ישראל עוברת לשלב ב'. בעקבות הצלחת השלב הראשון של "תכנית המחנכים", תכנית במסגרתה חמש קהילות צעירים אשר פיתחו והפעילו מענים ייחודיים לילדים ונוער במצבי סיכון תוך שימוש ביתרונות היחסיים של הקהילות, החלה ההערכות לקראת מעבר לשלב ב' שיתמקד בפיתוח מענים ייחודיים לצעירים. התכנית, פרי שיתוף פעולה בין קרן שח"ף לאשלים-ג'וינט תעסוק בתחום הצעירים ומשפחות צעירות בסיכון כחלק מתהליך הרחבת אוכלוסיית היעד של אשלים לצעירים ומשפחות צעירות בגילאי 18-25 במצבי סיכון וכן לתהליך ההתבגרות וההתרחבות של קהילות הצעירים בישראל. משרד הרווחה ורקמ"ה (רשת קהילות משימתיות) יהיו שותפים לשלב השני שילווה אף הוא במחקר הערכה.

קראו עוד על שלב א' של תכנית המחנכים

 
   
 

חברי גרעין פארן בלימוד משותף

 

 

7. תעודת זהות: גרעין פארן בחיפה

קהילה: גרעין פארן, שכונת הדר בחיפה

מועד הקמה: אביב 2007

חברים בקהילה: 9 חברים מאיזורים שונים בארץ (ירושלים, בנימינה-גבעת עדה, חיפה, טבעון, מכבים). התגבשנו כחברים בחוגי סיירות של קק"ל, ארגון נוער בו התחנכנו והדרכנו. כיום גם בני/בנות זוג של הגרעין המייסד הצטרפו אלינו.

מה הסיפור שלנו: אנחנו קבוצה עצמאית שהתגבשה סביב ההחלטה שחיים ביחד מאפשרים לנו לפעול, ליצור ולהשפיע יותר מאשר לבד.

חיי הקהילה שלנו: בכל יום שני תמצאו אותנו ב"יום גרעין" שכולל בדרך כלל שיחות וסדנאות. פעם בחודשיים אנחנו יוצאים לטיול משותף, ופעם בחודשיים לסמינר המוקדש בכל פעם לנושא אחר.

להמשך קריאת תעודת הזהות של גרעין פארן לחצו כאן

 
   
 
 

 

 

8. חיזוק הפריפריה הגיאוגרפית והחברתית על ידי קהילות משימתיות בישראל – ממצאי המחקר של מכון סאלד

במסגרת כנס איל"ת הציגה דר' חיה ג'משי, מנכ"לית קרן שח"ף, את ממצאי המחקר במושב הפותח של הכנס. המחקר המקיף התבסס על מודל אנליטי שפותח על בסיס הספרות המחקרית והמקרה הישראלי ובו נטען כי קהילות הצעירים המשימתיות בישראל מהוות אלטרנטיבה מוצלחת לארגונים ולרשויות הפועלים באותם ישובים ולמען מטרות זהות.

קראו עוד על ממצאי המחקר

 
   
 
 

מהי קהילת שח"ף?

  

חזון הקרן

  

צרו קשר

מודל של התיישבות קבע חברתית, המוקמת על-ידי קבוצה של צעירים באזורי פריפריה גיאו-חברתית בישראל. מטרתה היא יצירת שותפות עם הקהילה המקומית לצורך קידום נושאי חינוך, רווחה, תרבות וחברה.

קראו עוד

  

תנועה ארצית מגשימה של קהילות שח"ף, המובילות לשינוי חברתי וחינוכי ארוך טווח ומהוות מודל לערכים קהילתיים בחברה בישראל.

קראו עוד

  

כתובת: השופטים 38, רמת השרון

 

טלפון: 03-5477665

 

דוא"ל: galyam@shahaff.com

 
 
 הוספה לרשימת התפוצה | הסרה מרשימת התפוצה