א+ 100%א-

מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה

ידיעון פברואר 2013

   
 גיליון מס 2 פברואר 2013 
 

 

 

דברי המנכ"לית - דר' חיה ג'משי

חברי קהילות, שותפים ועמיתים שלום רב,

הידיעון השני של קרן שח"ף יוצא לדרך בסימן צמיחה והתרחבות. צמיחה והתרחבות של תורמים חדשים אשר הצטרפו לקרן ושותפים קיימים אשר הגדילו את תמיכתם.

אנו עדים לצמיחה הולכת וגדלה של קהילות חדשות, בצד פיתוח של מודלים עירוניים. המודלים העירוניים כוללים התארגנות של רשת קהילות הפועלות במשותף, ביחד עם הרשות ועם ארגונים נוספים להובלת שינוי עירוני. מודלים אלו מסמלים את השלב הבא של התפתחות רשת הקהילות.

ולבסוף, הרחבת השותפות עם הממשלה במיזם משותף עם המשרד להגנת הסביבה להקמת 12 מרכזים לקיימות שכונתית.

אנו בעיצומו של תהליך צמיחה שיביא לשינוי מהותי בחברה בישראל. אנו משוכנעים כי הקהילות המשימתיות יהוו את חוד החנית בהובלה של החברה הישראלית לצמצום פערים, לשוויון ולצדק חברתי.

מאחלת לכולכם המשך שנת צמיחה, התחדשות ועשיה לשינוי חברתי וחיזוק הפריפריה.

דר' חיה ג'משי
מנכ"לית קרן שח"ף

 
   
 

קהילת צעירים חדשה בלוד

 

 

1. קרן שח"ף מרחיבה את פעילותה

גידול של 50% במספר השותפים בקרן בשנת 2012. הצטרפותם של תורמים חדשים והרחבת השותפות תאפשר לקרן שח"ף להרחיב את היקף התמיכה בקהילות.

בשנה האחרונה נרתמו לקידום החזון קרן אריסון, ג'וינט ישראל, קרן פעמי תקווה, קרן מורנינג סטאר וקרן שטיינהרדט. בעקבות התרחבות ההשקעות בקרן אושרה בסוף דצמבר 2012, בדירקטוריון קרן שח"ף, תכנית להרחבת התמיכה בקהילות. דר' חיה ג'משי מנכ"לית קרן שח"ף : "אנחנו מתרגשים כל פעם מחדש מהנכונות של שותפים מישראל וחו"ל להצטרף לשותפות ולעבוד ביחד. העבודה בשותפות מאפשרת לממש את יעדי הקרן לפיתוח הקהילות המשימתיות, והחזון ליצירת שינוי חברתי לאומי. הרחבת הקרן תאפשר לקרן להרחיב את תמיכתה בהקמת קהילות חדשות, בסיוע ארגונים מייצגים בחיזוק תשתיות ארגוניות ובקידום תחום ההתנדבות בקהילות. ברצוני לברך את כל התורמים שהצטרפו. בטוחני כי בכוחות משותפים נוכל לסייע לקהילות המשימתיות להביא לשינוי חברתי ארוך טווח בחברה הישראלית.

 
   
 

ג'ודי ומייקל שטיינהרדט

 

 

2. קרן שטיינהרדט מצטרפת לקרן שח"ף

 ג'ודי ומייקל שטיינהרדט הם פילנתרופים שהעשייה למען החברה בכלל ולמען העם היהודי בפרט נמצאת במרכז עולמם. מייקל שטיינהרדט הוא ממייסדי פרויקט "תגלית", אשר מחזק את הזהות היהודית של צעירים ברחבי העולם ואת הקשר שלהם עם מדינת ישראל מתוך אמונה שהצעירים הם הכוח והתקווה לעתיד טוב יותר.

עניינה המרכזי של קרן משפחת שטיינהרדט בישראל הוא ילדים ונוער במצוקה סביבתית. לצד פרויקטים שמיועדים לילדים ונוער באופן ישיר, אנו רואים חשיבות רבה בטיפול ובטיפוח המעגלים שסובבים צעירים.

אנחנו מאמינים כי בהתאגדות צעירים בערים על צורותיה השונות טמון המפתח ליצירת שינוי אמיתי בחברה. קהילות צעירות הינן סוכנות השינוי המבטיח ביותר של אוכלוסיות מוחלשות.
עשייה שצומחת מהשטח, מחזקת ומתחזקת מהאוכלוסייה המקומית היא בעינינו הפרשנות הפוסט מודרנית לציונות.

בשנים האחרונות, היינו שותפים למיזמים שונים של צעירים ושל קהילות משימתיות ונכחנו לגלות כי החיים בקהילה ותרומה לשכונה הם מודל שמניב תוצאות של הצלחה ברבדים שונים- לחברי הקהילה עצמה, לסביבה שבה הם התיישבו וכמובן לילדים ולבני הנוער במקום.

ההצטרפות לקרן שח"ף הייתה מבחינתנו צעד כמעט טבעי ביצירת מסגרת משלימה עבורנו לפעילות של קרן שטיינהרדט בתחום צעירים, קהילות וקהילתיות. אנו מאמינים כי התפתחות הקרן והצטרפות של שותפים חדשים יהוו מנוף משמעותי לפיתוח הקהילות.

 

טובה דורפמן, מנכ"לית
ענת איינשטיין, מנהלת פרויקטים
קרן שטיינהרדט

 
   
 

בונים קומפוסטר קהילתי. מרכז לקיימות שכונתית שכונה ד' באר שבע.

 

3. מיליון וחצי שקל יושקעו בהקמת כ-12 מרכזי קיימות שכונתיים

במיזם שותפים רקמה (רשת קהילות משימתיות), המשרד להגנת הסביבה, קרן שח"ף, קרן גנדיר ומרכז השל. את המרכזים יקימו הקהילות הפועלות בשכונות הפריפריה במטרה להטמיע אורח חיים מקיים ולאפשר לכלל האוכלוסייה ליהנות מפירות המהפכה הירוקה. רן רביב, מנהל מרחב קיימת ברקמה: "אנחנו מאמינים שזהו אחד האתגרים העומדים בפני התנועה הסביבתית, החברה הישראלית, והקהילות כבר הוכיחו את עצמן בפעילות בפריפריה הישראלית ויכולות להוביל שינוי גם בתחום חשוב זה"

קראו עוד על ההשקעה של מיליון וחצי שקל ב-12 מרכזי הקיימות השכונתיים

 
   
 

15.10.12 ביקור דירקטוריון קרן שח"ף בהדר חיפה

 

 

4. קהילות כמנוף להתחדשות עירונית

 יונה יהב, ראש עיריית חיפה: "הקהילות בהדר מגלמות בעשייתן את הציונות של פעם, רוח הציונות שכל כך חסרה והן מאבני היסוד בשיקומה של השכונה והפיכתה ללב הפועם של חיפה"
בשנים האחרונות עוברת שכונת הדר בחיפה מהפך, משכונה הסובלת מהגירה שלילית, הזדקנות והזנחה פיזית וחברתית לשכונה המושכת משפחות צעירות, מקימה ומחדשת מסגרות חינוך ומושכת יזמי נדל"ן אשר מזהים את הצמיחה ורואים את פוטנציאל ההתפתחות.

יעקב ברודר, מנכ"ל התאגיד העירוני שהוקם על מנת להוביל את תהליך ההתחדשות העירונית בשכונה: "בשנים האחרונות קלטנו 6 קהילות אשר הביאו להשתקעות של מאות צעירים המחויבים לשינוי וצמיחת השכונה. הקהילות מהוות כוח מוביל בשיקום המרקם הקהילתי בשכונה והתחדשות מערכת החינוך. הן מהוות גרעין של השפעה חיובית ושילובם בחיי השכונה תוך השלמת הנדבך הסביבתי, ממריץ את שיקום השכונה. האבסורד הוא שעם ההצלחה בהפיכת השכונה לאטרקטיבית מחירי הדיור עולים והקהילות מתקשות לעמוד בתשלומי השכירות".

קראו עוד על קהילות כמנוף להתחדשות עירונית

 
   
 

18.12.12 ידיעות אחרונות

 

 

5. המודל שמנצח את הדמוגרפיה: בכנס ירושלים לצעירים נחשף כי ב-5 השנים האחרונות חלה עליה של 35% במאזן ההגירה של צעירים במגזר הציוני לירושלים

כנס ירושלים לצעירים בנושא קהילות וקהילתיות שהתקיים ב-26.12.12 בסינמטק ירושלים בנוכחות כ- 300 משתתפים, הציג את ירושלים כמודל עירוני לפיתוח תופעת הקהילות והקהילתיות, וכמודל לשותפות תלת מגזרית. המודל בהובלת הרשות המקומית ממחיש כיצד ניתן ליצור חיבור בין הקהילות לרשות המקומית ולחולל שינוי עירוני. לדברי ניר ברקת ראש עיריית ירושלים: "עם הקהילות הצעירות אפשר לצאת למלחמה על עתידה של ירושלים".

קראו עוד על העליה של 35% במאזן ההגירה של צעירים במגזר הציוני לירושלים

 
   
 

"השמשת" מקלטים, שכונה ד' באר שבע

 

 

6. רשת כיפות ברזל חברתיות

דר' חיה ג'משי מנכ"לית קרן שח"ף: "בימים הראשונים של המבצע הבנו כי באופן טבעי מי שיכול היה לעזוב בגל הראשון עזב ברובו באופן עצמאי את אזורי הסכנה. משפחות שיכולו ליצור קשר עם הרשות, להיעזר בקרובי משפחה, להנות פעולות הסיוע ולהגיע לאוטובוסים שאורגנו עזבו בגל השני. בשטח נשארו בעיקר האוכלוסיות המוחלשות, זקנים, נכים, משפחות שמתקשות לצרוך שירותים ולתפקד. אל מול המצב נערכו קהילות ביחד עם השותפים ברשות, ארגוני סיוע וקרנות. התמיכה שאושרה בקרן סייע לקהילות לממש את הפוטנציאל והערכים המוספים שלהם גם בשעת חירום".

קראו עוד על רשת כיפות ברזל חברתיות

 
   
 

ערב "על הבמה" בנושא גזענות, בית היוצרים תנועת תרבות

 

 

7. חיזוק ההון האנושי בשכונה באמצעות קהילות צעירים משימתיות: ממצאי מחקר תכנית המחנכים

מכון צפנת סיים בדצמבר 2012 מחקר עבור קרן שח"ף וג'וינט אשלים על תכנית קהילות המחנכים. מחקר העומק נערך בקרב 5 קהילות ומצביע על ערכים מוספים של הקהילות בשכונות: נוכחות פיזית בשכונה בשעות שונות של היום, זיהוי ואיתור צרכים בשטח, יכולת לתת מענה מיידי במקרה חירום, פיתוח מענים ייחודיים לאוכלוסיות שהרשות לא מגיעה אליהן, יצירת מודל חיקוי חיובי בקרב בני נוער.

קראו עוד על ממצאי מחקר תכנית המחנכים

 
   
 
 

מהי קהילת שח"ף?

  

חזון הקרן

  

צרו קשר

מודל של התיישבות קבע חברתית, המוקמת על-ידי קבוצה של צעירים באזורי פריפריה גיאו-חברתית בישראל. מטרתה היא יצירת שותפות עם הקהילה המקומית לצורך קידום נושאי חינוך, רווחה, תרבות וחברה.

קראו עוד

  

תנועה ארצית מגשימה של קהילות שח"ף, המובילות לשינוי חברתי וחינוכי ארוך טווח ומהוות מודל לערכים קהילתיים בחברה בישראל.

קראו עוד

  

כתובת: השופטים 38, רמת השרון

טלפון: 03-5477665

דוא"ל: galyam@shahaff.com