א+ 100%א-

מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה

ידיעון אוקטובר 2014

 
 
 
1.
 
2.
 
   
 
3.
 
4.
 
   
 
5.
 
6.
 
   
 
  
 

דברי המנכ"לית -
ד"ר חיה ג'משי

 

שותפים וחברים יקרים,

עם תחילת השנה החדשה זה הזמן לבחון מה היו ההישגים העיקריים של השנה שחלפה. אני סבורה כי שעת המבחן המשמעותית ביותר של הקהילות הייתה במהלך מבצע "צוק איתן". הקהילות הוכיחו כי יש בכוחן לסייע ולהיות משענת הן לתושבים והן לרשות המקומית. הקהילות נרתמו לסייע לקשישים, מוגבלים, להפעלת ילדים במקלטים ולארגון הפוגות לתושבים מחוץ ליישוב. חברי הקהילות היו הכוח המניע שניתן לסמוך ולהישען עליו. אך לא רק במצבי החרום הוכיחו עצמן הקהילות בשנה זו. הקהילות הצליחו לקדם התחדשות עירונית בשכונות ובישובים בתחומים מגוונים: בפיתוח תוכניות ייחודיות לילדים ונוער, בחיזוק הקיימות ושיפור איכות הסביבה, בחיזוק המעורבות של התושבים, ובקידום ההתנדבות. תפקידן ומקומן של הקהילות בחיזוק הפריפריה הולך ומתעצם, יחד עם ההכרה של משרדי הממשלה והגדלת התמיכה בקהילות בצורה משמעותית. זו ההזדמנות להודות לכל השותפים בקרן שח"ף הוותיקים המביעים אימון ותמיכה לאורך השנים, והחדשים שהצטרפו אלינו השנה.

אני מאחלת לכולנו "שיפה ושונה תהא השנה אשר מתחילה לה היום".

חג שמח,
דר' חיה ג'משי
מנכ"לית קרן שח"ף

 
  
 

אירוע פתיחת השדולה לקבוצות ולקהילות המשימתיות בכנסת

 

ראש הממשלה: "הקהילות והגרעינים מסייעים בביטול הפריפריה"

ב 25.6.14 התקיים אירוע פתיחת השדולה לקהילות המשימתיות בישראל שנערך בכנסת בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו. בראש השדולה עומדים חברי הכנסת מוטי יוגב (הבית היהודי) ויפעת קריב (יש עתיד), והיוזמה להקמתה נעשתה בשיתוף קרן שח"ף ומועצת הקהילות והקבוצות המשימתיות.

אל האירוע הגיעו בנוסף לראש הממשלה גם שר הכלכלה נפתלי בנט, שר החינוך שי פירון, השר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום, שר השיכון אורי אריאל, יו"ר ועדת החינוך עמרם מצנע, ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, 16 חברי כנסת, חברי קהילות צעירים משימתיות מכל רחבי הארץ ובסך הכל למעלה מ-180 משתתפים.

להרחבה

 
  
 

פעילות במקלטים, קהילת "הנני" קריית גת

 

רשת כיפות ברזל חברתיות

"מצב חירום הנו הזדמנות לקטוף את פירות עמל השגרה. הקשר השוטף, ההיכרות והאמון שנבנה לאורך השנים עם הקהילה הוא המפתח לערך המוסף שלנו גם בחירום" מציין משה סלומון מנכ"ל רשת קהילות "הנני".

רשת קהילות "הנני" היתה שותפה לתכנית ההערכות המוקדמת ביחד עם רשת הקהילות המשימתיות, רח"ל, הרשות המקומית, קרן שחף וקרנות נוספות. בזכות ההערכות המקדימה הצלחנו להפעיל מערך ביקורי בית, השמשת מקלטים, טיפול בילדים וקשישים במקלטים ובקהילה וימי הפגה בצורה יעילה.

דר' חיה ג'משי מנכ"לית קרן שח"ף: "הניסיון שצברנו בקרן במבצע "עמוד ענן" והתמיכה בתכניות הכנה לשעת חירום אפשרה לנו להגיב באופן מידי למתרחש בשטח. החיבור שלנו עם השטח מחד גיסא, והעבודה המשותפת עם הפילנתרופיה מאידך גיסא, אפשרה לגייס כסף נוסף לפעילות הקהילות בשטח. באמצעות התמיכה יכלו הקהילות לממש את הפוטנציאל והערכים המוספים שלהם בשעת חירום".

 
  
 

הקרן המשפחתית ע"ש תד אריסון מגדילה את השקעתה בקרן שח"ף

 
 

מתוך שאיפה לקדם שינוי חברתי חיובי ומהותי במסגרת השקעותיה החברתיות המטפחות את ערכי הנדיבות, סובלנות והמעורבות הקהילתית, בחרה הקרן המשפחתית על שם תד אריסון להצטרף כשותפה מלאה לקרן שח"ף, הפועלת לפיתוח וקידום תנועה ארצית של קהילות צעירים משימתיות, מכל מגזרי החברה והתפוצות, המשולבות בקהילה המקומית והמובילות לשינוי חברתי בפריפריה הגיאו - חברתית בישראל.

השותפות הפילנתרופית הייחודית אשר יצרה קרן שח"ף, מגלמת את השאיפה ליצירת שינוי חברתי וחינוכי, ארוך טווח ומהווה מודל לערכים קהילתיים בחברה בישראל והינה בבחינת הדרך הברורה והטבעית לחבירה ולפעולה מבחינתה של קרן אריסון.

שלומית דה פריס
מנכ"ל, הקרן המשפחתית על שם תד אריסון

 
 

 
  
 

ביקור דירקטוריון קרן שחף בכפר ברא

 

כותרת: סיור של תקווה- פיתוח קהילות משימתיות בחברה הערבית

מחמוד ראיין, רכז קהילת מידאד בכפר ברא "יש כיום גל של צעירים ערבים אשר מחפשים את המודל להתארגן ולהוביל שינוי בחברה הערבית" הקהילות יכולות להיות מודל שמאפשר לקחת אחריות ולהוביל את השינוי הנדרש"

בתאריך 8.9.14 התקיים מפגש מרגש של דירקטוריון והנהלת קרן שח"ף בכפר ברא, להיכרות ושיחה על פיתוח קהילות משימתיות בחברה הערבית. המפגש המרתק היווה ההזדמנות ללמוד מקרוב על העשייה והמחויבות המדהימה של קהילת מידאד, הפועלת בכפר ברא, בתחומי התנדבות, השכלה, חינוך ותעסוקה.

המפגש עם הצעירים, חברי הקהילה וצוות שדמות הדגיש את הפוטנציאל האדיר הגלום בקהילות צעירים בחברה הערבית, התקווה לשינוי, יחד עם הקשיים והמורכבות איתן מתמודדים הצעירים בחברה הערבית.

אבי נאור, יו"ר קרן שחף ציין כי "ההתארגנות של קהילת מידאד מעוררת השראה ונותנת תקווה גדולה, אנחנו בקרן שחף מחויבים לעשות את ההתאמות הנדרשות ולסייע לצעירים ערבים להתארגן במבנה של קהילת בני מקום ולהוביל שינוי בחברה הערבית" להמשך קריאה על קהילת מידאד.

להמשך קריאה על מידאד

 
  
 

קהילת כרמל

 

תעודת זהות: קהילת כרמל

קהילה: קהילת כרמל, על שם ההר. מורכבת מבוגרי המכינות הקדם צבאיות 'רבין', ו'בינ"ה', יוצאי תנועות-נוער וגם כאלו שלא השתייכו למסגרת קודמת.

מועד הקמה: 2012

חברים בקהילה: אנחנו 14 חברים במעגל הקרוב, רובנו חיים באותו הבניין בשכונת הדר, וחלקנו גרים במקומות אחרים באזור הדר וחיפה. יש עוד כשמונה בני זוג/חברים במעגל רחב יותר, שמצטרפים לפרקים לפעילויות/מפגשים של הקהילה.

מה הסיפור שלנו: החיבור בינינו התחיל סביב מכינת רבין. מצאנו שכבוגרי המכינה אנחנו מוטרדים מאותן שאלות חברתיות, מחפשים מעגל קרוב, משמעותי ותומך לחיות איתו ומעוניינים באופן כללי לחקור את המושג "קהילה". התחלנו להיפגש פעם בשבוע ללימוד משותף, ארוחות ערב, שיחות על נושאי השעה, שבתות, חגים ותרבות משותפת. כשעברנו להדר-חיפה התחלנו לגדול כקהילה באופן משמעותי. אנחנו משתלבים במקומות עבודה שונים בעלי אוריינטציה חברתית (בעיקר סביב מכינות קד"צ, בוגרי מכינות ועידוד הקמת קהילות), ומקווים דרך הכוח המשותף שלנו לקחת חלק צנוע בתיקון החברה הישראלית וחיזוק ממדי השיתופיות שבתוכה.

פרויקט מרכזי: הקמת מכינה קדם צבאית בהדר שתמנה 60 חברים, ליווי קהילות מקרב בוגרי מכינות ויוזמות שיתופיות בקרב צעירים. כיוון שרובנו גדלנו במכינות קדם-צבאיות, החלטנו לקחת אחריות על ארגון של בוגרי מכינות קד"צ – ארגון "החלוץ" במטרה לנסות ולעזור לבוגרי מכינות צעירים לייצר ביחד יוזמות חברתיות קהילתיות משמעותיות. השנה אנחנו הולכים להקים מסלול שנה ב' ובמאי 2015 נקים את מכינת הדר שתכלול כ- 60 חברים כל שנה.

להמשך קריאה לחצו כאן

 
  
 

 

שמרו את התאריך: 5.11.14 יום עיון תכנית "שחפים" - קהילות צעירות ותפקידן בעולם הזקנה

"מטרת השותפות שבנינו עם קרן שחף היא להביא להתקדמות משמעותית בפיתוח תכניות לזקנים בקהילה, באמצעות מימוש הערכים המוספים של הקהילות הפרושות ברחבי הארץ" מציין יוסי היימן, מנכ"ל אשל - ג'וינט ישראל.

במסגרת יום העיון, נקיים סיור בתערוכה "דיאלוג עם הזמן" במוזיאון הילדים בחולון, נלמד על תחום זקנה, מדיניות ממשלתית, תפקיד החברה האזרחית ותפקידן של הקהילות המשימתיות אל מול הצרכים ההולכים וגדלים של זקנים בקהילה. במהלכו יפורסם "קול קורא" לקהילות להציע תכניות ייחודיות אשר יביאו לידי ביטוי את הערכים המוספים של הקהילות לתכניות בתחום הפגת בדידות וסיוע לזקנים.