א+ 100%א-

מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה

ידיעון דצמבר 2018

 

"בוחרים לשנות" -
הכנס השנתי של קרן שח"ף לשנת 2018

ביום שני, 24/12/2018 התקיים הכנס השנתי של קרן שח"ף, שנערך השנה בשיתוף הקרן המשפחתית על-שם תד אריסון, בהשתתפות כ-400 חברי קהילות, שותפים, נציגי ארגונים, שרים ונציגי משרדים ממשלתיים ועוד. הכנס, בהנחייתה של דר' ליעד מודריק, בחן השנה כיצד קהילות משימתיות יכולות לפעול ברמה המקומית והארצית וליצור שינוי. הקהילות כיום פועלות בתחומים רבים ומגוונים: חינוך פורמלי ובלתי פורמלי, כלכלה, תרבות, חברה, עסקים ועוד, ובמקרים מסוימים פועלות גם לשינוי מדיניות. במסגרת המושבים המגוונים של הכנס נבחנו הדרכים בהן פועלות הקהילות המשימתיות לשינוי מדיניות ומה תפקידן בעתיד.

את הכנס פתח העיתונאי מר ניצן הורוביץ' בסקירה אודות תפקידן החברתי של הקהילות המשימתיות בישראל, והציג את השאלה המרכזית של היום: כיצד הקהילות המשימתיות יכולות להיות מעורבות יותר ולהשפיע במישור המקומי והארצי. במושב זה התארחו גם כבוד שר החקלאות ופיתוח הכפר, ח"כ אורי אריאל, יו"ר המחנה הציוני מר אבי גבאי ומנכ"ל המשרד לשיוויון חברתי, מר אבי כהן. הדוברים כולם הדגישו את חשיבותה של התמיכה הממשלתית בקהילות המשימתיות אשר גדלה עם השנים, והבטיחו כי היא עתידה להמשיך ולגדול בשנים הבאות. השר אורי אריאל ציין את החשיבות בשיתוף הפעולה בין המשרדים, שכבר קיים הלכה למעשה, וכי הוא מאמין שישנו צורך להכפיל את מס' הקהילות ולייצר תמיכה לקהילות בבסיס תקציב המדינה.

את המושב חתם מייסד ויו"ר קרן שח"ף, מר אבי נאור, אשר העניק תעודות הוקרה לדמויות מובילות שהתוו את דרכה של תנועת הקהילות המשימתיות בישראל מיומה הראשון: הרב דניאל טרופר מקרן קהילות, אורלי והושע פרידמן מקיבוץ בית ישראל, ניתאי שרייבר מקיבוץ מגוון, פסח האוספטר מתנועת דרור ישראל, צביקה ויסברוד, והגברת שרה באום ממשרד הבינוי והשיכון. תעודות הוקרה ניתנו גם לשותפים ותיקים בקרן שח"ף כהערכה על שותפות ארוכת שנים ביניהן: יהודית יובל רקאנטי, גנדיר, טובה דורפמן, קרן משפחת שטיינהארדט ושלומית דה פריז, הקרן המשפחתית על-שם תד אריסון. בדבריו המרגשים ציין יו"ר הקרן, מר אבי נאור, את חשיבותה של הפילנתרופיה בקידום תנועת הקהילות אך מאידך את כוחה וחשיבותה של המדינה בלקיחת אחריות על ביסוס וחיזוק הקהילות המשימתיות.

לאחר מושב הפתיחה התקיימו מושבים מקבילים בהשתתפות נציגים של רשויות מקומיות וממשלה, שותפים פילנטרופים, מומחים להעלאת תודעה ויצירת שינוי חקיקתי ונציגי קהילות משימתיות. המושבים עסקו בסוגיות מגוונות והביאו מהעשייה של הקהילות בשטח:

במסגרת המושב "בוחרים לשנות ברשויות המקומיות" – נבחנו אסטרטגיות שונות של קהילות משימתיות להשפעה ברשויות המקומיות באמצעות: השתלבות במערכות העירוניות, השתתפות פעילה בפוליטיקה המקומית, הפעלת פרויקטים ועוד. דוברי המושב הדגישו את החשיבות הרבה בשיתוף פעולה בין הרשות המקומית והקהילות ואת החשיבות בחיבור הקהילות לאסטרטגיה העירונית, כפי שציין ראש עיריית ירוחם לשעבר, מר מיכאל ביטון: "לקהילות השפעה משמעותית על מאזן ההגירה של היישוב בפריפריה".

המושב שעסק ב"התחדשות עירונית – מצמצמת או מרחיבה פערים בחברה" בחן את המדיניות הממשלתית כיום הלכה למעשה ודן בשאלה כיצד קהילות משימתיות מובילות תהליכים של התחדשות עירונית חברתית בשכונות בפריפריה.

"עושים היסטוריה – מעורבות אזרחית לשינוי" – במושב זה התקיים דיון על חשיבותן של הקהילות המשימתיות ושל החברה האזרחית וכוחן להשפיע על מדיניות באמצעות מקרי בוחן. מומחים מתחומי המשפט, שינוי המדיניות והתקשורת ניתחו מהלכים חברתיים מתחומים שונים שקודמו על ידי קהילות, וייעצו כיצד ניתן לשפר ולייעל תהליכים אלו בעתיד.

במושב "280 תווים – מסרים ברשתות החברתיות", הציגו מומחים למדיה חברתית את האסטרטגיות הטובות ביותר לרתימת תמיכה ציבורית בפעילות של קהילות משימתיות. המומחים הציגו מקרי בוחן מהארץ והעולם והציעו לחברי הקהילות אפשרויות שונות ומדיות שונות באמצעותן יוכלו לגייס תמיכה ותודעה ציבורית.

במושב הסיכום בניצוחו של מייק פרשקר, מוביל תחום לכידות חברתית בקרן המשפחתית על שם תד אריסון, עסק בשאלה כיצד חברי קהילות משימתיות יכולים להשפיע על תהליכי לכידות חברתית, במסגרת המושב הוצעה הגדרה של מושג הלכידות החברתית: "מאפייני היחסים בין כלל האזרחיות והאזרחים של מדינה נתונה, המייצרים להן ולהם את הסיכויים הטובים ביותר לעתיד משותף מוצלח", וכן הוצגו החסמים האפשריים לקידום לכידות חברתית בחברה הישראלית. במושב השתתפו נציגים של קבוצות שונות בחברה הישראלית: מיטל רוט, תנועת דרור ישראל, זיינב אבו סויד, חברת המועצה המקומית כעביה-טבאש-חג'אג'רה, יעקב ברודר, מנכ"ל קהילת הדר בחיפה ומיכל עוז ארי, משרד החינוך, אשר התייחסו במסגרת המושב לסוגיות כמו: שייכות, אמון במוסדות המדינה, ועוד.

את הכנס חתמה מנכ"לית קרן שח"ף, ד"ר חיה ג'משי ואמרה: "אתם, חברי הקהילות, שמבקשים לפעול למען שוויון, צדק חברתי, שינוי פרדיגמה של מרכז ופריפריה, אתם התקווה של החברה הישראלית".

אנו רוצים להודות למשתתפי הכנס, הדוברים והשותפים על תמיכתם לאורך השנים.

נשמח לראותכם איתנו גם בכנס הבא!

הרשמה לרשימת התפוצה | הסרה מרשימת התפוצה
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -