א+ 100%א-

מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה

ידיעון אפריל 2019

 
 
1
שיפור איכות החיים של ילדים בעלי מוגבלויות ומשפחותיהם במועצה אזורית כעביה טבאש חג'אג'רה
 
2
גגות העיר ירושלים לטובת התושבים
 
 
 
 
3
שינוי מדיניות בתחום התחבורה הציבורית בבית שמש
 
4
מחזקים את התרבות בנתניה
 
 
 
 
5
שינוי חוק הלאום
 
 
 
 
 
 
 
 
 

דבר מנכ"לית קרן שח"ף – ד"ר חיה ג'משי

ד''ר חיה ג'משי
 

שותפים וחברים יקרים,

השנה, שנת בחירות, נדמה שפועלן של הקהילות המשימתיות חשוב מאי פעם. קידום הנושאים הבוערים הנמצאים על סדר היום של החברה הישראלית נמצא בליבה של תנועת הקהילות. ניכר כי בחודשים האחרונים עולה ההבנה, גם בקרב הקהילות המשימתיות הפועלות בשטח וגם מהשותפים בקרן שח"ף, כי ישנו צורך ליצירת שינוי המעוגן במדיניות מקומית או ארצית פורמלית. כמו תמיד, קרן שח"ף גאה לעמוד בחזית העשייה לצידן של הקהילות המשימתיות, ולספק להן את התמיכה וההכשרה בכדי להניע שינוי. יחד עם הפדרצייה היהודית של לוס אנג'לס, קרן שח"ף החלה השנה להעניק מענקי תמיכה וסיוע מקצועי לקידום תהליכים של שינוי מדיניות, אותם מובילות הקהילות. מרבית התהליכים יתמקדו בשינוי מדיניות ברמה המקומית ותהליך אחד יתמקד ברמה הארצית. המטרה הינה לסייע לחברי הקהילות להשמיע את קולם ולייצר שינוי אמיתי ושורשי בחברה הישראלית. התחומים שנבחרו מוצגים בפניכם היום.

לקראת חג הפסח שהוא גם חג החרות אני תקווה שנצליח, יחד עם כלל חברי הקהילות המשימתיות, להביא בשורה של חירות, שוויון, וצדק חברתי לכלל אזרחי מדינת ישראל.

בברכת חג פסח שמח לכם ולכל בני משפחותיכם,

ד"ר חיה ג'משי
מנכ"לית קרן שח"ף

   
 
 
 
 
 

 

שיפור איכות החיים של ילדים בעלי מוגבלויות ומשפחותיהם במועצה אזורית כעביה טבאש חג'אג'רה

במועצה המקומית כעבייה טבאש חג'אג'רה חיים כיום למעלה מ-5,000 תושבים, מתוכם כ-.5% הם ילדים בעלי מוגבלויות ובני משפחותיהם. בני משפחה בעלי צרכים מיוחדים לרוב מוחבאים בבית, ואינם לוקחים חלק בפעילות קהילתית או חברתית. קהילת ינאביע הפועלת ביישוב כעביה טבאש חג'אג'רה פועלת במטרה לפתח ולקדם שירותים מקומיים והסתת משאבים עירוניים שיסייעו למשפחות וילדים בעלי צרכים מיוחדים, באופן שיכליל אותם בקהילה ויעלה את המודעות לנושא. מנהלת הקהילה ומובילת המהלך, זינב אבו סויד, נבחרה לחברת מועצה בבחירות המוניציפליות האחרונות, ובכך הפכה לאישה הבדואית הראשונה שנבחרה לכהן במועצה מקומית. זינב בעלת נגישות לשינוי המדיניות ולמשאבים הנדרשים במועצה, ולמעשה, באפשרותה יחד עם יתר חברי הקהילה, להשפיע בקנה מידה גדול באמצעות שילובם של בעלי מוגבלויות בבאוכלוסייה תוך קידום המודעות והחינוך לנושא.

 
 
 
 
 

 

גגות העיר ירושלים לטובת התושבים

גגות בניינים מהווים מרחב עירוני לא מנוצל - ״האדמה״ של העיר. שימוש נכון בגגות העיר יכול לתת מענה לצרכים עירוניים רבים הנוגעים לאיכות חיים, חינוך ואף צמצום פערים. קהילת מוסללה בירושלים פועלת מזה מספר שנים במטרה לייצר אלטרנטיבה, ולקדם את נושא השימוש בגגות כפי שעושים בערים רבות ברחבי העולם. ניתן לקדם שימוש בגגות לצרכים שונים ביניהם גג למיזמים תיירותיים, גגות הממוקדים בטיפוח חקלאות עירונית, גגות המהווים גני משחקים לילדים ועוד. השנה, תפעל קהילת מוסללה לקדם שימושי גגות מכל סוג שהוא כחלק מהאסטרטגיה העירונית של עיריית ירושלים, הן בגגות בניינים קיימים, והן כחלק מתוכניות הבנייה של בניינים שעתידים לקום.

 
 
 
 
 

 

שינוי מדיניות בתחום התחבורה הציבורית בבית שמש

העיר בית שמש מתמודדת בשנים האחרונות עם ריבוי קבוצות דמוגרפיות, המקבלים מענים עירוניים לא שוויוניים. התוצאה הינה גידול בקיטוב בין האוכלוסיות השונות. הקיבוץ העירוני 'תמוז' בבית שמש פועל בשיתוף עיריית בית שמש וראש העיר החדשה לשנות מציאות זו באמצעות תהליכי שיתוף ציבור, בהם ישתתפו נציגי שכונות ממגזרים שונים בתהליכי קבלת ההחלטות המוניציפליות. כחלק מכך, יתחזק הקשר בין העירייה לתושבים, וניתן יהיה לפתח מענים מגוונים שיסייעו לכלל הקבוצות המתגוררות בעיר. הנושא הראשון בו בחרו להתמקד הוא נושא התחבורה הציבורית - מערך התחבורה הציבורית בעיר בית שמש אינו מספק מענה לתושבים. שינוי המדיניות בתחום התחבורה הציבורית יהווה גם מקרה בוחן להטמעת ועדות ציבוריות נוספות והליכי שיתוף ציבור במגוון תחומים אחרים בעיר. בשנתיים הקרובות יפעל הקיבוץ העירוני 'תמוז' לקדם תהליכי שיתוף ציבור בשני תחומים- תחבורה ציבורית והמרחב הציבורי. במידה ויצליח, תהליך זה עתיד להשפיע על חיי היומיום של כ- 50,000 תושבים בבית שמש.

 
 
 
 
 

 

מחזקים את התרבות בנתניה

בעוד מרבית התושבים מאמינים בכוחה של התרבות ובחשיבותה, למרבית העיריות והמועצות המקומיות אין מדיניות ברורה בנושא תרבות ובקידום אומנים מקומיים. קהילה של תנועת תרבות בנתניה תפעל לקידום מועצת תרבות שתפקידה לעודד צריכה של תרבות מקומית, למנוע עזיבה של אומנים מקומיים לטובת המרכז ולסייע בקידום נושא התרבות בעיר. המועצה תעבוד יחד עם עיריית נתניה במטרה לגבש מדיניות עירונית בנושא תרבות בשיתוף אומנים מקומיים. שינוי שכזה הוא שינוי שישפיע על כלל תושבי העיר נתניה.

 
 
 
 
 

 

שינוי חוק הלאום

בקיץ 2018 ממשלת ישראל העבירה את חוק הלאום, הקובע כי מדינת ישראל היא מדינתו של העם היהודי ושלו בלבד. החוק מהווה פגיעה באוכלוסיות רבות החיות בישראל. החוק גם אינו מזכיר את היותה של מדינת ישראל מדינה דמוקרטית המקנה שוויון לכלל אזרחיה. האוכלוסייה הדרוזית הרואה עצמה חלק ממדינת ישראל נפגעה מוויתור על עקרון השיוויון. צעירים וצעירות חברי אופקים לעתיד, ארגון הקהילות בחברה הדרוזית, מבקשים להוביל תיקון לחוק הלאום ולגייס תומכים מרחבי הארץ במהלך ציבורי רחב. במידה והקהילה תצליח לשנות את המדיניות הקיימת, השינוי עתיד להשפיע על 140,000 חברי המגזר הדרוזי, כמו גם על מדינת ישראל כולה.

 
 
 

פסח שמח
 
  
 
 
 
 הרשמה לרשימת התפוצה | הסרה מרשימת התפוצה