top of page
c0ab7b03-25f3-4e39-8be0-c8d0b8a28008.jfif
קהילה וקהילתיות

פיתוח התחום בא לידי ביטוי במספר ערוצים:
 

  • פיתוח תחום הקהילתיות ברמה המקומית – הקמת וחיזוק קהילות משימתיות ברחבי הארץ, פיתוח מודלים להתחדשות קהילתית של שכונות תוך שימוש בסט הכלים של קהילתיות: אירועים בוני קהילה, חיזוק אקטיביזם חברתי, גיבוש וחיזוק קהילות גיאוגרפיות ונושאיות, חיזוק השייכות למקום ועוד. 

  • אסטרטגיה עירונית בנושא קהילה וקהילתיות – פיתוח מודל לבניית אסטרטגיה עירונית בנושא קהילה וקהילתיות ברשויות מקומיות, המשולב בהקמה או ביסוס של אגף קהילה ברשות. פיתוח ויישום של אסטרטגיה עירונית המקיפה את כל גורמי הרשות. אנו מאמינים כי חיזוק השייכות למקום ובניית חוסן קהילתי, תהפוך את המרחב העירוני למחולל קהילתיות, תביא לשיפור איכות החיים, לצמצום הגירה שלילית של צעירים ומשפחות צעירות,  ולמשיכת אוכלוסיות חדשות, ותקדם הקמה של קהילות משימתיות ברשות.

  • קידום ופיתוח מדד קהילתיות ואיכות חיים בשכונה/יישוב – מדד ארצי מתוקף שישמש רשויות ושכונות לבחינה והתקדמות באיכות החיים והקהילתיות. 

  • הדרכות, הכשרות ובניית פרופסיה – פיתוח תחום הקהילתיות בארץ, תוך התמקצעות של אנשים רלוונטיים ברשויות ובממשלה. קידום מחקר, הדרכה ולימודי תעודה/אקדמיה,  תמיכה בהכשרה ובהדרכה של מועצת הקהילות המשימתיות וארגונים קהילתיים בשטח. 

  • הקצאה תקציבית ממשרדי הממשלה הרלוונטיים - תקצוב ותקנון ראוי בבסיס התקציב של המשרד המוביל את הנושא הקהילתי – קידום הנושא מול משרדי הממשלה על מנת ליצור תקצוב ייעודי לאגפי קהילה ברשויות, ולתוכניות בתחום פיתוח קהילה וקהילתיות. 

  • העלאת מודעות וקידום הנושא לסדר היום המקומי והארצי – באמצעות כלי התקשורת, כנסים, חיבור שותפים לתחום ועוד.

מתוך אמונה כי קהילתיות היא הכלי לצמצום פערים ושיפור איכות חיים בפריפריה הגיאו-חברתית בישראל, קרן שח"ף פועלת לקידום תחום הקהילתיות כפרופסיה, וכתחום מוביל ומשמעותי בקרב מקבלי ההחלטות ברשויות המקומיות ובמשרדי הממשלה.

"העיר בת ים היא קודם כל קהילה.

לראשונה עיריית בת-ים בראשותי קיבלה החלטה להקים חטיבת קהילה מתוך רצון לתת מענה למספר צרכים מרכזיים: יצירת תחושת קהילתיות עירונית שתוביל לצמצום הגירה שלילית ומשיכת צעירים ומשפחות לעיר בנוסף ליצירת חוסן קהילתי בחירום ובשגרה.

שנות הקורונה הביאו לפתחנו את חשיבות הקהילתיות ויכולתה לייצר פתרונות חברתיים מהירים וגרמו לנו להבין את הצורך ואת היתרונות העצומים שיש לפיתוח קהילתיות בעיר". צביקה ברוט, ראש העיר בת ים

WhatsApp Image 2022-04-03 at 15.04.49.jpeg
bottom of page